Uudis

Poolt ja vastu: mida kohalikud arvavad Elektrilevi uuest “läbi õhu” internetiühendusest

Veskimetsa elurajoon Tallinnas. Elektrilevi viib nüüd ühenduse majadeni läbi õhukaablite. Foto: Geeniuse lugeja

Riigifirma Elektrilevi teatas täna, et on Tallinnas viinud esimeste klientideni elektriliinide kaudu internetiühenduse. Mõne kohaliku elaniku sõnul ei ole õhu kaudu pakutav ühendus mõistlik, teise jaoks aitab senise hädise ADSLi vahetada kiirema vastu.

Ainus võimalus: kaabel maja külge

Elektrilevi hakkas õhuliinide kaudu fiiberoptilist ühendust pakkuma Tallinnas, loomaaia kõrval asuvas Veskimetsa elurajoonis. Piirkonnas elav Andres ütles, et tema jaoks Elektrilevi võrk veel piisavalt kutsuv ei olnud.

“Ma oleksin ilmselt liitunud, aga see süsteem tundus natuke paindumatu,” ütles Andres, kes oli oma majas varasemalt teinud sisetööd ja kaabelduse ning tahtis saada liitumist krundil olevasse elektrikappi. Elektrilevi veab aga õhukaabli otse maja külge ja Andres oma soovile vastust ei saanudki. Seepärast otsustas Andres, et senine ühendus käib veel kah.

Allani sõnul jätab ohtra õhukaabelduse vaatepilt Veskimetsa tänavatel kohati mulje nagu arengumaast ja pealegi ei pruugi see olla kõige töökindlam. Õhukaabel võib katkeda loodusjõudude mõjul või kui mõni kõrgem veok kaablitesse sõidab. “Saan aru, et õhuliini on lihtsam ja odavam paigaldada kui kaablit maasse kaevata. Kogu meie tänava vool ja nõrkvool käib läbi õhuliinide, meenutades kohati mõne arenguriigi tänavaid, mis on risti-rästi kaableid täis,” ütles Andres.

Korralik hüpe senise ADSLi kiiruselt

Elektrilevi piirkonnas oli veel mõni aeg tagasi ainuke kaabelühenduse pakkuja Telia, kelle ADSLiga sai ühenduse kiirusega 12 Mbps üles ja 1 Mbps alla. Viimase aastaga on aga Telia oma tehnoloogiat uuendanud ja ADSL-i kiiruseid tõstnud.

“Mina olin seni Telia ADSLi peal ja sain ühenduse 20 Mbit/s alla ja 5 üles,” ütles Elektrilevi internetivõrguga liitunud Veskimetsa elanik Allan. “Nüüd saan sama raha eest Elisalt 150 üles ja 150 alla.”

Elektrilevi paigaldab teadupärast ainult fiiberoptilise kaabli, reaalse internetiühenduse saamiseks tuleb ikka liituda mõne teenusepakkujaga nagu Telia, Elisa või STV.

“Meil on nagu küla keset linna. Seni pole meile korralikke ühendusi pakutud,” ütles Veskimetsa elanik Allan. Tema sõnul oligi oluline, et fiiberoptilise kaabli võrguga liitudes ka sideturg – vähemalt teoorias. “Kuigi Telia hinnakirja järgi oli maksmimum ühendusekiirus pool gigabitti, siis tegelikult ma Telialt pakkumist ei saanudki ja võtsin lõpuks Elisa,” rääkis Allan.

Tulemuseks on igatahes väga selge hüpe kiirustes. “Minu jaoks on oluline ka üleslaadimise kiirus, kuna töötan palju fotodega. Telia lubas küll üks vahe ADSLi viia lausa 200 megabitini sekundis, kuid üleslaadimine oleks ikka aeglasem.”

Allan oli füüsilise kaabeldustööga rahul ja ütles, et õhukaabel ühendati maja külge kiiresti ja korrektselt.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.