Uudis

Prantsusmaa tahab riigi poliitilise eliidi kolida Telegramist omatehtud äppi

Telegrami äpp. Foto: AFP/Alexander Nemenov/Scanpix

Prantsusmaa poliitiline eliit suhtleb läbi Telegrami rakenduse, ent riigi digiminister Mounir Mahjoubi teatas täna, et selle asemele luuakse uus omaenda suhtlusvahend.

Telegram, mis lubab otspunktides krüpteeritud (end-to-end encrypted) suhtlust, mida ei saa interneti teenusepakkujad ega äpi loojad väidetavalt pealt kuulata, on prantsuse avaliku sektori ära võlunud.

Ka Macron telegrammib

Väidetavalt suhtlevad selle kaudu iga päev kõrgemad riigiametnikud ja poliitikud. Väljaanne L’Express avaldas, et kuna Telegramis saab ainuüksi teise inimese telefoninumbrit teades kontrollida, millal ta oli viimati online, siis selle põhjal kasutab äppi ka president Emmanuel Macron.

Telegrami maine on mõneti vastuoluline. Ühest küljest peetakse kahtlaseks, et teenuse serverid asuvad Venemaal, samas on Telegram vene võimudega tülis ja äsja keelustas Venemaa kohus äpi kasutamise seal riigis. Turvaeksperdid on Telegrami krüptolahendust ägedalt kritiseerinud, teenuse looja Pavel Durov on seda sama ägedalt kaitsnud.

Prantsuse digiminister Mounir Mahjoubi sõnul arendab riik uut otspunktides krüpteeritud tehnoloogiaga suhtlusvahendit ja e-kirjade saatmise süsteemi, mis peaks Telegrami asendama.

Samas ei täpsustanud ta täpseid vajadusi ja nõudmisi, miks riik selle tee ette võtab. Prantsuse riiklik infoturbeteenistus ANSSI väljastab juba kõrgematele riigiametnikele krüpteeritud sidevahendeid ja peab üleval turvatud riigiside võrku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.