Uudis

President Kaljulaid: Eesti e-valimised on usaldusväärsed

President Kersti Kaljulaid.Foto: Raul Mee (EU2017EE)

President Kersti Kaljulaidi kutsel kogunes täna õhtul riigikaitse nõukogu, mis arutas Eesti valimissüsteemi ja e-valimiste turvalisust ja liitlassuhteid Ameerika Ühendriikidega.

Riigipea sõnul lükati tänasel kogunemisel ümber rahandusminister Martin Helme ja endise siseministri Mart Helme väited Eesti valimiste aususe ja e-hääletamise usaldusväärsuse kohta. Kaljulaid tõdes, et Eesti e-valimiste süsteem on usaldusväärne.

Kevadisel rahvahääletusel saab e-hääletada

President Kaljulaidi sõnul oli ta esimest korda oma ametiaja jooksul sunnitud riigikaitse nõukogu kokku kutsuma reaktsioonina riigi sammudele, mis halvendavad Eesti demokraatia tervist ja julgeolekut. Ta rõhutas, et ta räägib sihilikult just “riigi sammudest”, sest kui kõnelevad ministrid, kõneleb nende suu läbi meie riik.

Loe ka: Siseminister Mart Helme seadis Eesti e-valimiste süsteemi ilma tõendeid esitamata kahtluse alla.

 “Kõik need etteheited said valimisteenistuse ja –komisjoni poolt tänasel nõukogu koosolekul ümber lükatud. Eesti valimissüsteem on usaldusväärne, nii et saan kõigile Eesti inimestele kinnitada, meie valimised ja e-hääletamine on turvalised, kasutage neid julgelt nii nagu varemgi,” ütles riigipea nõukogu istungile järgnenud pressikonverentsil.

Riigikaitse Nõukogu sai valimisteenistuselt ka ülevaate, kuidas seni on e-valimiste turvalisust auditeeritud ja kontrollitud ning väliskaubanduse ja IT minister Raul Siem tutvustas oma seisukohti täiendavateks audititeks.

Nõukogu arutas ka eelmisel nädalal ilmnenud asjaolu, justkui enne järgmist sügist poleks võimalik tehniliste arenduste viibimise tõttu rahvahääletusi või valimisi läbi viia.

“Praeguseks on selge, et tööd korraldatakse nii ümber, et vajadusel saab rahvahääletust koos e-hääletusega läbi viia soovitud ajal. Aga tulevikuks saime siit kindlasti õppetunni, et nii tähtsate arenduste puhul nagu on valimised, mis on ju demokraatia toimimise üheks alustalaks, peab alati arvestama, et seadusloome ja tehniline võimekus astuks ühte jalga,” rääkis president Kaljulaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.