President Karis uuele Riigikogule: seadustes peab olema kirjas kõik oluline, mis puudutab e-valimisi

President Alar Karis andis Riigikogu valimistel e-hääle eile Kiidjärve raamatukogus.Foto: Vabariigi presidendi kantselei

Riigikogu XV koosseisu avaistungil peetud kõnes ütles Vabariigi president Alar Karis, et toetab Riigikohtu arvamust, mille kohaselt tuleks seadusesse panna kirja kõik oluline, mis puudutab e-valimisi. 

Riigikogu valimiste järgselt esitati Riigikohtule mitu kaebust, millest kõige tuumakam oli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kaebus. Riigikohus jättis EKRE kaebuse küll rahuldamata, kuid tõdes, et valimisseadusi peab e-valimiste osas täpsustama. 

Tugev on selline riik, mida kodanikud usaldavad ja mida nad näevad oma riigina. Äsjastel valimistel ületati oluline künnis: esimest korda hääletas rohkem valijaid elektrooniliselt kui paberil. Olen nõus Riigikohtuga, et eriti sellises olukorras vajab elektroonilise hääletamise korraldus seadusandja hoolsat tähelepanu,” ütles president Karis täna esimest korda kogunenud Riigikogu uue koosseisu ees.

Karis täpsustas, et seadustes peab olema kirjas kõik oluline, mis puudutab e-valimiste korraldust ja parlamendi ülesanne on need seadused vastu võtta.

“Riigikohtu esimees Villu Kõve meenutas õigusega, et valimised mitte üksnes ei pea olema ausad, vaid ka näima ausad,” märkis president. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.