Prokuratuur tahab dokumendifotode häkkeriga kokkuleppele minna

Dokumendifotode varguses kahtlustatav Artur Boiko (keskel) oli 2013. aastal kohtu ees, kuna ähvardas kohtuniku tappa.Foto: Õhtuleht

Täna toimus Harju maakohtus istung, milles dokumendifotode häkkeri tuntud Artur Boiko ja prokuratuur esitasid kohtule ettepaneku lahendada asi kokkuleppemenetluses ära. Veel märtsi keskpaigas ütles riigiprokurör Vahur Verte, et mitmete kuritegude toimepanemine lühikese aja jooksul näitab Boiko soodumust kuritegude toimepanemist jätkata ning sellest lähtuvalt taotles prokuratuur kohtult tema vahi alla võtmist. 

Lisaks märtsis esitatud arvutikuriteo süüdistusele esitas riigiprokuratuur mai alguses mehele ähvardamise süüdistuse. Venemaa sõjategevuse intensiivistumise järgselt ähvardas Boiko üht ametnikku ja tema perekonda.

Süüdistuse kohaselt ähvardas mees riigiametnikku ja tema perekonda näidates justkui oleksid nad sõjalise rünnaku sihtmärgiks. Geeniusele teadaolevalt ähvardati tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti töötajat. 

Ähvardust kommenteerides ütles keskkriminaalpolitsei juht Aivar Alaver, et see oli kremlimeelsete telekanalite keelamisest tingitud ähvardus ning oma sisu poolest äärmiselt küüniline ja ohtlik.

Prokuratuuri taotlusel ühendas Harju Maakohus kaks menetlust. Prokuratuuri avalike suhete osakonna nõuniku Kairi Küngase sõnul prokuratuur kokkuleppe sisu ega karistust enne kohtu otsust ei kommenteeri. 

Boiko varastas möödunud suvel ligikaudu 300 000 inimese dokumendifoto. Septembris ütles ta Geeniusele antud intervjuus, et ta suure rõõmuga müüb kõigile oma teadmisi riigi infosüsteemi turvaaukudest.

Dokumendifotode varguse järgselt üritas Boiko riigile müüa maha teadmisi teistest turvanõrkustest riigi IT-süsteemides küsides selle teadmise eest 4000 eurot. Kuigi riik oli esmalt valmis talle raha maksma jäi see tehing siiski katki. Sel ajal hakkas häkker riigi infosüsteemi ameti (RIA) töötajat isiklikult ähvardama ning lõi talle Tinderisse libakonto. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.