Uudis

Proovi järele: riik lõi äpi, mis kaitseb pahavara ja õngitsuste eest

RIA loodud äpp aitab kaitsta pahavara eest.Foto: Riigi infosüsteemi amet

Riigi infosüsteemi ametil (RIA) valmis mobiiliäpp, mis võimaldab selle kasutajatel kaitsta seadmeid pahavara ja õngitsuste eest. Äpi lõi intsidentide käsitlemise osakond (CERT-EE), mille juhi Tõnu Tammeri sõnul kulus arendustöödeks mõned tuhanded eurod ehk IT-arenduste mõttes oli tegu väga soodsa arendusega. 

Äpp on kasutatav iOSi ja Androidi seadmetel. Neist esimene on äpipoes olnud avalikult kättesaadav juba eelmise aasta suvest saadik ning selle ajaga on sel kogunenud üle 5000 allalaadimise. 

Piltlikult öeldes käib äpi kasutajate puhul liiklus üle RIA loodud interneti aadressiraamatu, mille osas saab amet domeeninimede süsteemis (DNS) jätta märke, kui nad on tuvastanud midagi kahtlast või pahatahtlikku.  

“Kui oleme lahendusele öelnud, et see aadress sisaldab viirust, õngitsuslehte või midagi muud pahatahtlikku, siis lahenduse abil tuvastab nutiseade ohtliku lingi ega ava seda,“ ütles CERT-EE juht Tõnu Tammer.

Lahendus suudab kaitsta nende pahatahtlikku sisu sisaldavate domeenide eest, mille kohta RIA-l on info olemas. Lahenduses liiguvad DNS päringud võrgus krüpteeritult ehk kolmandatel isikutel ei ole võimalik pealt kuulata, milliseid domeene nutiseadmega soovitakse külastada. 

“Samuti ei käi äpi kasutades süsteemidest läbi kasutaja liiklus. Teenust kasutades küsitakse meie küberohte tõrjuva DNS serveri käest vaid nimelahendust,“ selgitas Tammer selle ülesehitust.

iOSi puhul peab esmalt laadima äpipoest rakenduse alla, kuid Androidi puhul eeldab see pisut käsitööd. Lahenduse kasutamiseks Androidil tuleb aktiveerida võrgusätete all olev Privaatne DNS ning määrata teenuse asukohaks dns.cert.ee. Androidi puhul ei tööta lahendus juhul, kui soovite samaaegselt kasutada privaatset DNSi ja VPN teenust.

“CERT-EE saab iga päev nii Eesti inimestelt kui ka koostööpartneritelt infot tuhandetest küberohtudest, mis moel või teisel tahavad inimeste ja ettevõtete küberturvalisust õõnestada. Selleks töötasimegi välja viisi, kuidas meil olevat infot kõige efektiivsemalt kasutada ja nutiseadmete omanikke võimalikult vähe koormata,“ lisas idee autor Tammer.

Rakendus blokeerib pahavara ja õngitsusi ning filtreerib DNSi abil kasutaja eest pahatahtlikke linke. Teenus töötab nii Eestis kui ka välismaal. Tammeri sõnul jätkavad nad teenuse arendamist, et pakkuda kasutajatele võimalust end paremini kaitsta ja välistada teatud kübeintsidentide õnnestumine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.