Proovisime Eesti elektriratast E-Rex Fat, mille jaoks asfalt pole piisav väljakutse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
12281975_1057034897660790_432829368_o.jpg

Karge ning talvine õhtupoolik Tallinnas, tuju hea ning siht silme eest – proovida Eesti jalrgrattabrändi E-Rex uut ning kuulduste järgi üpriski võimast elektriratast E-Rex Fat.

Pärast lühikest seiklust Mustamäe tänavatel jõuan oma sihtpunkti, Eesti Päästeliidu kontorite juurde, kus ratast just tutvustati, et seda metsaotsingutel kasutada.Juba kaugelt hakkab silma autokatusel seisev valgete velgede ning jämedate ratastega elukas ehk põhjus, miks ma reisi Mustamäe sügavustesse üldse ette võtsin. Selle rattaga ma küll sõita ei saa, prooviks antaksehoopis üks mustade velgedega. Tore siiski.

Pärast kiiret tutvustust ning esimesi küsimusi lubataksemind selle 750-vatise keskjooksu mootoriga ratta selga, et ümberkaudsetelühesuunalistel tänavatel mõned kiiremad ringid teha. Olles viimati jalgrattaga sõitnud pea kümme aastat tagasi olen skeptiline – suudan ma seda üldse juhtida? Tuleb välja, et suudan küll jasee onlausa väga kerge, ise ei pea ju midagi peale kerge väntamise tegema. Isegi väntamine on valikuline, sest laisemate jaoks on olemas nupp, mis liigutab ratast ilma pedaalimata.

Kohaltminek on kerge, esimene pool pedaalipööret tulebenda jõuga teha, kuid sealt edasi hakkab aitama eelmainitud elektrimootor. Tänaval sõites kasvabkiirus jõudsalt.Mida rohkem vändata, seda enam aitab ka elektrimootor ja kiirus aina kasvab.

Seadusandluse järgi on ratta piirkiirus 25 km/h, kuid saavutades sellise kiiruse olukorras, kus sind ümbritseb vaid õhk, tundub ka see nagu lendamine.

Loodud maastikule

Heites pilgu E-Rex Fati rehvidele, on selge, et asfalt pole sellele piisav katsumus. Tulebkatsetada karmimat pinnast ja kuna ümbruskonnason muda ning liiva raske leida, tulebleppida muruga. Üle parasjagu kõrge äärekivi sõitmine ei tundnuE-Rexile olevat mingi katsumus ja kui istumise oleksveidipehmem sadul, poleks äärekivi ehk märganudki. Murul sõitmine tundubtäpselt samasugusena nagu asfaldil sõitmine. Polemärgataühtegi märki, et rattal oleks vähemjõudu võikeerata oleks raskem.

Kuid mis saab siis, kui 20-ampertunnine aku (mis teoorias laseb sõita 50 km) peaks keset lõbusat sõitutühjaks saama? Ei tasu muretseda, sest ka ilmamootori tööta on tegemist täiesti funktsionaalse traditsioonilise jalgrattaga, millel on lihtsalt koomiliselt suured rehvid.

Müügis olevalt rattalt leiablisaks viiekäigulisele elektroonilisele käigukastile ka seitse tavalist käiku, et väntamine mugavamaks muuta. Minul prooviksolnud rattal neid polnud, kuid piisas ka ühest ja ainsast, millegaoli ilma mootori abita lihtne sõita.

Tehniliselt pisimopeed

Eesti seaduste silmis on E-Rexpisimopeed. See ei muuda küll paljut peale nime, kuid alla 14-aastased sellega sõita ei tohi ja kiivri kandmine on kohustuslik(kuid see peaks olema 25 kilomeetrit tunnis sõites ka enesestmõistetav). Midagi muud pisimopeedi liigituse tõttu ei muutu, sest kõikjale, kuhu tohib viia traditsioonilise jalgratta, võib viia ka E-Rex Fati.

Kuid mida siis lõpuks oma pealtnäha suure, kuid elektrijalgratta hinduarvestades tavapärase2700-eurose investeeringu eest saab? Lõbu, palju lõbu. Ning kasulikkust kah.

E-Rex Fatiga sõitmine on lõbus ja lausa väga lõbus. Möödakäijateveidrate pilkude saatel läbi tänavate ja haljasalade tuhisemineon veidralt nauditav. Lisaks ohtrale lõbule on siin ka muud. Saab näiteks kiire sõiduvahendi, millega võib oma olulisemad sõidud ära teha ning seejärel selle ilma suuremate probleemideta auto katusele rattaraamile tõsta või käe otsas oma neljanda korruse kontorilaua kõrvale tarida.

Fotod: E-Rex tootefotod

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.