Proovisime järele, kuidas töötab koodikaarte ja osalt isegi mobiil ID-d asendav uus Eesti Smart-ID

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
smartid_kaanepilt.png

Täna tuli uudis, et selnädalal võtavad esimesed e-teenused kasutusele SK ID Solutionsi uue elektroonilise identiteedi lahenduse Smart-ID, mis asendab koodikaarte ja teatud juhtudel isegi mobiil-ID-d. Smart-ID äpp on juba saadaval, nii et me proovisime järele, kuidas seda kasutada on.

Suures plaanis töötab Smart-ID samamoodi nagu mobiil-ID. Kui soovid mõnesse teenusesse sisse logida, sisestad kas äpis või arvutis vastavasse lahtrisse oma isikukoodi, kinnitad sisselogimise PIN1-ga telefonilt ja ongi valmis.

Selleks, et Smart-ID-d kasutama hakata, tuleb esmalt tõmmata telefoni äpp ja end registreerida. iPhone’ile saab äpi siitja Androidile siit(või otsi äpipoest Smart-ID).

Äppi esmakordselt käivitades tuleb läbida registreerimisprotsess, autentida saab kas mobiil-IDvõi ID-kaardiga, jätta oma kontaktid ja kas valida ise või lasta äpil valida endale PIN1 ja PIN2 koodid:

Järgmisena pole vaja muud, kui leida mõni teenus, misSmart-ID-d juba toetab ja sinna sisse logida. Kuigi Smart-ID välja töötanud firma SK ID Solutionsi omanikud on Swedbank, SEB Pank ja Telia Eesti, siis nende teenustesse veel Smart-ID-ga sisse logida ei saa. Küll aga näiteks Starmani iseteenindusse ja Kaubamaja e-poodi või Selverisse:

Smart-IDlahtrisse tuleb sisestada isikukood, vajutada nupule “Sisene” ja peaaegu silmapilkselt teebki telefon häält ja annab märku, et sisselogimistaotlus on saabunud:

Kui telefonis Smart-ID äpp nüüd avada või lihtsalt teavitusele vajutada, tuleb äpis sisestada oma PIN1, vajutada “OK” ja ongi valmis:

Võrreldes mobiil-ID-ga on kõige suurem vahe kiiruses: Smart-ID teade saabub telefoni kohe, mitte viivitusega ning telefonis käib ka koodi sisestamine ja seejärel brauseris sisse logimine palju kiiremini kui mobiil-ID-d kasutades. Me sekundeid ei mõõtnud, aga silma järgi ütleks, et kiiruse vahe on mitmekordne.

Sarnaselt mobiil-ID-le toimib Smart-ID kõikjal maailmas, autentimiseks kasutataval telefonil on vaja vaid internetiühendust. Rakenduse enda kasutamine on kliendile tasuta.

Samas tuleb arvestada, et vähemalt veel praegu ei ole Smart-ID abil võimalik dokumente allkirjastada ega riigiga mingeid tehinguid teha, see toimib vaid neis eraettevõtetes, kes sellega liitunud on, ID-kaardi moodi seaduslikku jõudu Eesti riigi ees Smart-ID-l ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.