Uudis

Protsessorifirma ARM lõpetab koostöö Huaweiga

Kui see nii jääb, on Huawei telefonitootjana sisuliselt võimatu olukorra ees

Foto: Scanpix / Reuters

Huawei sai seoses kaubandussõjaga uue väga suure löögi, kui täna selgus, et lisaks Androidile jäävad nad sisuliselt ilma praegusest protsessoritehnoloogiast, sest Briti firma ARM on sunnitud nendega koostöö lõpetama.

ARM on ettevõte, mille litsentside alusel valmistatakse praegu praktiliselt kõiki nutitelefonides kasutatavaid protsessoreid. Kuigi protsessorite tootjaid on palju, näiteks Qualcomm, Samsung ja ka Huawei enda omanduses olev HiSilicon.

Kuna ARM kasutab protsessorites ka USAst pärit tehnoloogiat, teatas ettevõte oma töötajatele, et nad peavad Huaweiga igasuguse koostöö lõpetama, kirjutas BBC. See aga tähendab halvemal juhul, et Huaweil pole enam protsessoreid, mida oma telefonidesse panna.

Eile lükkas USA Huaweile kehtestatavad piirangud 90 päeva võrra edasi, kuid BBC andmetel pole ARMi töötajatele antud mingit infot selle kohta, et nad võiksid veel poolteist kuud Huaweiga äri edasi ajada.

ARMi töötajatele saadetud memos on kirjas, et Huaweile ei või enam pakkuda mingit tehnilist tuge, anda neile üle tehnoloogiaid nagu tarkvara või muud uuendused, nendega ei tohi arutada tehnilisi küsimusi.

Huawei toodab protsessoreid enda omanduses olevas firmas Hisilicon, kuid see kasutab just ARMi tehnoloogiaid, nagu enamus maailma nutitelefonides olevatest protsessoritest.

BBC andmetel on Huaweil järgmise põlvkonna protsessor Kirin 985 valmis ja praegune uudis seda otseselt ei puuduta, kuid kõik selle muudatused ja edasiarendused peaksid keelu alla minema küll, samuti järgmiste põlvkondade protsessorid.

Kui see kõik tõele vastab ja USA piiranguid ei kaota, tähendab see ilmselt, et Huaweil ei ole enam kusagilt võtta protsessoreid, mida telefonidesse panna või peavad nad välja töötama täiesti oma protsessoriarhitektuuri, mis aga nõuab aastatepikkust arendustööd ning on seega ülimalt raske või praegustes oludes isegi võimatu ülesanne.

Seni on Huawei väitnud, et nad kavatsevad edasi kasutada Androidi avatud lähtekoodiga versiooni, kuid kui protsessorite keeld jõustub, tähendab see sisuliselt, et nad ei saagi telefone edasi teha.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.