Puust ja punaseks: kas Eesti ja Soome koroonaäppe saab üheaegselt kasutada?

HOIA äpp mobiilis.Foto: Kuvatõmmis/Sotsiaalministeerium

Sel esmaspäeval tuli välja soomlaste koroonaäpp Koronavilkku, mille avaldamise järel sai Geeniuse toimetus lugejatelt palju pöördumisi küsimusega, kas Eesti ja Soome äppe saab üheaegselt kasutada. 

Kaht äppi korraga kasutada proovides on ilmne, miks selline küsimus võib tekkida. Pärast teise koroonaäpi laadimist kuvatakse seadmes teavitust, kus öeldakse, et korraga saab telefonis teavitusi saata vaid üks koroonaäpp. Eesti koroonaäpi HOIA arendusega seotud Cybernetica andmeteadlane Dan Bogdanov seletab lahti, kas kahte äppi saab korraga kasutada või mitte.

Omades seadmes HOIA äppi ning laadides alla Koronavilkku, näidatakse teavitust, et korraga ei saa kaks äppi teavitusi edastada. Kas see tähendab, et korraga kogub lähikontaktide kohta infot vaid üks äpp?

Infot kogub nutitelefoni operatsioonisüsteem, millega rakendused suhtlevad. Selleks, et mingis riigis saaks haigeks märkida ja teavitusi saata, on vaja selle piirkonna rakendust. Nutitelefonide tootjat teavad, millises regiooni jaoks on rakendus olemas ning segaduse vältimiseks nõuavadki, et uues kohas oleks kohalik rakendus.

Eesti inimene ei saa ju Soome rakenduses ennast haigeks märkida, kui test on tehtud Eestis. Nii käitudes aitavad telefonid ka segadust ära hoida, vältides juhtumeid, kus keegi mõtleb, et Saksa rakendusega on Eestis kõik vajadused kaetud.

Mida see teavitus ikkagi tähendab?

See on seotud regiooniga, kus seade on. Selline teavitus hakkab riigipiire ületades olema tavapärane. Operatsioonisüsteemi sätetes saab vaadata ja muuta, milline koroonaäpp on aktiivne. Korraga saab olla aktiivne vaid üks. 

Kui mul on telefonis ainult HOIA äpp, siis Soomes olles ei saa ma teavitust, kui minu läheduses on olnud mõni Koronavilkku äpi kasutaja, kes on andnud positiivse koroonaviiruse proovi?

Praegu ei oska need äpid omavahel nakatunute kohta infot jagada. Seda juhitakse Euroopa Liidu poolt ja ma jumala abiga loodan, et see valmib sügiseks, et erinevad koroonaäpid saaksid omavahel andmeid nakatunute kohta vahetada. 

Kuidas peaksid käituma need eestlased, kes töö või õpingute tõttu veedavad pool ajast Soomes ja ülejäänud aja kodumaal?

Riigipiire ületades märkimisväärsemaks perioodiks tuleb aktiivseks teha teine rakendus. Kui minna Soome, siis peaks aktiveerima Koronavilkku ja Eestisse tulles HOIA. Selline saab meie elu olema seni, kuniks võib-olla Apple ja Google mõtlevad midagi välja, kuidas äppide vahetamine kavalamalt teha. 

Kui Soomes olles olen kasutanud Koronavilkku äppi ning Eestisse naastes võtan HOIA kasutusele, siis vahepealsed lähikontaktid ei kandu üle?

Praegu on omapärane juhus, kus ökosüsteemist ei ole kõik klotsid paigas. Apple, Google või Euroopa Komisjon ehitab ühe tüki ja siis antakse see välja. Ta ongi hetkel nii nõmedalt keeruline. Praegu kõige konstruktiivsem nõu, mis saan anda on see, et kui oled rohkem kui mõne tunni mõnes riigis, siis tõmba selle äpp ja tee aktiivseks ning Eestisse naastes tee HOIA aktiivseks. 

Koroonaviiruse peiteaeg on kuni kaks nädalat. Kui naasen Eestisse ja keegi tagasiulatuvalt märgib Koronavilkkusse, et oli juba sel ajal haige, kui minul oli temaga lähikontakt, siis HOIA ei oska seda infot mulle edastada?

Arhitektuurselt peaks see toimima, siiralt loodan, et see toimib. Teavitus peaks tulema Koronavilkku äppi. Kui saame taustal kõik vajaliku tööle, siis peaks sama teavitus ka HOIAsse jõudma. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.