Puust ja punaseks: Miks koguaeg mingitest USB pesadest räägitakse?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Teeme selgeks, mis on mis USB-de maailmas ja millisega tasuks sellele autole läheneda.Foto: Erik Prozes/Postimees/Scanpix

USB pistikute ja ühenduste turg on kole segaseks aetud. Eelmisel nädalal teatati USB 3.2 tehnoloogiast, nüüd räägitakse juba USB4 tehnoloogiast, mis varsti standardiks saab.

Mis asi see USB on?

USB on see tüüpiline ühendus, kuhu sa oma telefoni, kaamera, mälupulga, kõvaketta või muu välise seadme arvuti puhul ühendad. Tüüpiliselt tuntakse USB A tüüpi ja USB C tüüpi pistikuid.

Viimane variant on väiksem, seda saab mõlemat pidi arvuti pistikusse toppida ning see teeb ka vooluülekannet, mis tähendab, et teatud juhtudel saad sa oma arvutit USB C pesast ka laadida. Kuna USB C on nii väike ja kompaktne, siis kasutavad seda lahendust juba ka enamikud nutitelefonid, tahvlid ja muud väiksemad seadmed.

Uus  USB 3.2 standard, mis lugu sellega on?

Sisuliselt erinevaid tehnoloogiaid kogu selle ülal kirjeldatud kupatuse sees. Ehkki pistik ja juhe näevad samasugused pealtnäha välja, liigub läbi juhtme info erineva kiirusega. Mõnel juhul ei toetata vooluülekannet ja nii edasi.

USB tehnoloogia juurutamise konsortsium, kes USB standardiseerimise eest vastutab, nimetas hiljuti ümber erinevad USB standardid, ja andes neile kõigile USB 3.2 tähise.

  • USB 3.2 Gen 1 (varemalt tuntud ka kui USB 3.0), mis liigutab andmeid kuni 5 GB sekundis. Hästi jämedalt, ja muid muutujaid mitte arvestades, on tund 4K kvaliteedis videot umbes 24 GB. Seega, kui meil oleks 4K kvaliteedis “Tõde ja Õigus”, oleks selle faili suurus umbes 66 GB. Selle kopeerimiseks kuluks selle standardi abil tervelt 13 sekundit.
  • USB 3.2 Gen 2 (varemalt tuntud ka kui USB 3.1), mis liigutab andmeid kuni 10 GB sekundis. Nüüd saaks “Tõe ja Õiguse” kopeeritud juba 6,6 sekundiga.
  • USB 3.2 2×2 (varemalt nimetati seda lihtsalt USB 3.2). See standard liigutab andmeid kuni 20 GB sekundis ja töötab vaid USB C (nende väiksemate) pistikute puhul. “Tõe ja Õiguse” saab sõbra arvutist kätte 3,3 sekundiga.

Ei, kõik USB C juhtmed ei toeta automaatselt USB 3.2 2×2 standardit ja ei ole ülikiired. Lisaks sellele, et juhe peab vastavalt sertifitseeritud olema, peab su seade samuti seda tehnoloogiat kasutama. Täna pole veel turul väga palju sääraseid seadmeid, aga kui ostad arvutit ja tootja lubab USB 3.2 ühendust, kontrolli täpselt, millist ühendust lubatakse.

Ma olen mingist Thunderbolt 3 asjast ka kuulnud

Thunderbolt on 2011. aastal Inteli poolt tutvustatud standard. See oli aeg, mil USB 3.0 (ülaltoodud info järgi nüüdne USB 3.2 Gen 1) oli uus ja ülikiire tehnoloogia. Thunderbolt oli kaks korda kiirem ning toetas mitut tüüpi andmeülekannet.

Thunderbolt pistiku abil saab ühendada lisaks kõvaketastele ka näiteks monitore, või ühendada ühte pistikusse mitu seadet, näiteks läbi doki kõvakettad ja ekraanid. Thunderbolti uusim versioon, Thunderbolt 3 kasutab seda sama suurepärast USB C pistikut. Mis tähendabki, et kui su arvuti küljes on Thunderbolt 3 pesa, saab selle kaudu andmeid ülikiiresti liigutada (40 GB sekundis), ühendada sinna dokke mitme seadmega või mõnel juhul isegi arvutit laadida.

Aga USB 4?

USB 4 on uusim USB standard, mida me reaalsetes seadmetes tõenäoliselt enne aasta möödumist ei näe. USB 4 võtab sisuliselt Thunderbolt 3 võimalused ja toob need igasse USB C pessa. Seega, kui su seade ühel päeval toetab USB 4 tehnoloogiat, saad ühte pistikusse ühendada näiteks kaks 4K monitori ja mõned kõvakettad ka lisaks. Kusjuures, samast juhtmest saab arvuti ka voolu.

No aga miks nad siis kõik lihtsalt Thunderbolt 3 ei kasuta ja pidid veel ühe uue asja välja mõtlema?

Kuna Thunderbolt 3 tehnoloogia on Inteli oma, mis tähendab, et seadmete tootjad pidid tegema Inteliga koostööd, et seda tehnoloogiat oma seadmetes kasutada. Uus USB 4 tuleb vaba ja võimalik kasutamiseks kõigile tootjatele, seega ühel kenal päeval on kogu see segadus, mida me siin selgitada püüame, läbi. Ja kui kusagil on USB C moodi pistik, siis on see ülikiire, ülivõimas ja töötab kõigi lisaseadmetega.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.