Uudis

Raadio2 hommikusaade tegi otsesaadet kahest riigist mobiili vahendusel

Möödunudnädalane Raadio 2 hommikuprogramm “Reede hommik!” läks eetrisse veidi teisiti kui tavaliselt, sest üks otse-eetri saatejuhtidest Gert Zavatski asus Hollandis ja kasutades keerulise stuudiotehnika asemel vaid iPhone’i.

“Gert pidi sõitma Hollandisse. Me ei tahtnud saadet ära jätta, seega juhtuski nii, et mina olin siin Tallinna stuudios puldis ning Gert oli puldi sees,” ütles teine saatejuht ja Geeniuse kaasautor Jakob Rosin. “Tegelikult oli meil osa lõike ette salvestatud, mängisime nii, et Gert justkui maagiliselt kaob stuudiost ära ja ma avastan ta siis seejärel stuudiopuldi seest piiksumast,” rääkis ta.

Üle IP-koodeki loodav ühendus on Eesti rahvusringhäälingu raadios suhteliselt uudne lahendus. Tehniliselt vajab stuudio lisaks iPhone’ile ka riistvaralist koodekit, mis telefonist tuleva signaali vastu võtab. “Meil on üks aparaat ehk riistvaraline koodek, mis võtab kõnet vastu. Selle sees on professionaalsed helitöötlus-koodekid, et helikvaliteet ei oleks nagu telefonil, vaid parem,” rääkis raadiomaja vaneminsener Karre Lauring.

Tema sõnul on lahendus töös olnud 2016. aasta septembrist. Mullu kasutasid seda uudistereporterid otseülekannete tegemiseks. “Nii pikalt ei ole küll keegi teinud, selles suhtes olid “Reede hommiku” saatejuhid selles osas pioneerid,” kommenteeris Lauring.

Tervelt kaks ja pool tundi 3,5-tunnisest saatest veetis Gert Zavatski Hollandis otseetris, taskus iPhone 6S ja käes mikrofon. “See oli hirmutavalt lihtne,” kommenteeris Zavatski. “Ühe nupu väikse klõpsuga jõuad sa 15 000 inimeseni. Sa kujutad ette, et tohutult tahaks seadistada mingit asja, millega sa jõuad eetrisse.” Zavatski tänaval olles otseeetris olemisele ei keskendunud, püüdes püüda kohalikelt pigem huvitavamat sisu.

“Kõige vahvam ongi see, et sul on nii palju võimalusi. Ühel hetkel palusin Gerdil astuda sisse ühte kohvikusse ning hetk hiljem saimegi otseeetris intervjuu kohvikupidajaga,” lisas Rosin.

Kuula siit, mis moodi saade Hollandist ja Eestist korraga kõlas.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.