Ragnar Sass uuest koalitsioonileppest: Sellest lepingust leida midagi ilusat ja toredat ettevõtlusele on väga raske, kui mitte võimatu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ragnar Sass.Foto: Scanpix

Laupäeval sai avalikuks Keskerakonna, Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna läbirääkimistel loodud koalitsioonilepe. Pipedrive’i kaasasutaja ja Lift99 tegevjuht Ragnar Sass ei leia sealt peaaegu ühtegi positiivset punkti ning kriitika alla langeb ka senine peaminister.

Koalitsioonileppe näol on Sassi sõnul tegemist ümara lepinguga, mis rohkem keskendub sellele, mida ei tehta kui sellele, et mida tehakse.

Kuigi peaminister jääb Eestil samaks, siis ütleb Sass, et tegude näol on Eesti vabariigi peaminister valinud selle tee, et ettevõtlus pole tema jaoks prioriteet ja andnud selle valdkonna kureerida EKRE-le.

Mis saab start-up viisast?

Sass toob esmalt välja, et väga kummaline on, et ettevõtluse peatüki all räägitakse immigratsioonipoliitikast.

“Esimest korda ma näen, et ettevõtluse all tuuakse eraldi välja, kuidas meil on vaja teha väga ranget immigratsioonipoliitikat ja seista vastu massiimmigratsioonile,” sõnab ta.

“Kogu informatsiooni kohaselt, mis mul on, siis ei ole meil Eestis massiimmigratsiooni, meil ei ole ka minu teada probleeme sellega, et siia tuuakse liiga palju inimesi tööle. See on nüüd üks selline asi, et see pole juhuslik kindlasti, aga tahaks väga aru saada, mis sellega öelda tahetakse,” ütleb ta.

“Muuhulgas on räägitud, et vaadatakse üle viisade erisused. Üks erisusi, mis hetkel on, on start-up viisa. On isegi eksperte, kes usuvad, et start-up viisa on kõige efektiivsem start-up viisa maailmas, mis on tehtud koostöös ettevõtjate ja riigiga.”

Sass rõhutab eraldi, et see on üks viisade erisus ja viisade erisused lubab uus valitsus üle vaadata.

Kes hakkavad võimu teostama?

Teise olulise asjana toob igapäevaselt idufirmadega kokku puutuv Sass välja asjaolu, et üks asi on see, mida lubatakse, teine asi on see, kes seda tegema hakkavad või antud juhul täide viima asuvad.

Idufirmade puhul loetakse tihtipeale tugevat tiimi isegi olulisemaks kui head või keskpärast äriideed.

“Start-upide ja iga asja puhul ei tule vaadata ainult loosungeid, vaid ka tiimi,” ütleb Sass.

Uus majandusminister, endine Tallinna linnapea Taavi Aas emotsioone ei tekita, aga uus ettevõtlus- ja IT-minister Marti Kuusik aga küll.

“Ettevõtlus- ja IT-ministriks on saanud inimene, kes täna töötab ühes kaitsetööstusettevõttes, aga pikka aega on töötanud Rakveres spordi-mingisuguse-asja juhina. Tema puhul on küll nagu küsimusi, et mis on see tema partnerlus meile. Eesti ajaloos puudub, et ettevõtlusministriks saab inimene, kes külvab oma valimisloosungitega viha põhimõtteliselt. Mida me siin näeme?”

Ragnar Sass toob siinkohal kohe Marti Kuusiku valimislubaduse tsitaadina välja: “Peame osutama mõtlemisvõime taastamise abi vana Euroopa rahvastele. On sõnulseletamatult hale, põlastusväärne ja kindlasti mitte järgitav eeskuju, kuidas nad lasevad ennast tappa ja vägistada. Me peame aitama neil ärgata.”

“Mul on see küsimus, et kuidas see minister üldse julgeb minna vanasse Euroopasse? Seal lastakse ju tappa ja vägistada, võib-olla ta nagu ei julgegi minna väljapoole?,” küsib ta.

“Sellise retoorikaga inimese valimine ministriks nagu ei ole üldse hea viis, kuidas koostööd teha,” ütleb ta.

Peaminister on ettevõtluse hüljanud

Kuigi peaminister Jüri Ratas jätkab peaministrina ka uues valitsuses, siis on muutused kahe valitsuse vahel üsna suured, sest eelmise valitsusega oli Eesti IT-firmadel hea koostöö.

“Tänase valitsusega oli olemas väga selge hea koostöö. Meie jaoks ei ole vahet, millised parteid teevad valitsuse, oluline on, mis on retoorika ja mis on eesmärgid. Hetkel on sisend väga halb,” ütleb ta.

Sassi sõnul on väga oluline koostööpartner neil olnud siseministeerium, kellega koostöös on varasemalt aetud start-up viisat ja proovitud Eestit töökeskkonnana huvitavaks teha.

Nüüd saab siseministriks EKRE esimees Mart Helme.

“Siseminister on teatavasti Mart Helme, mis tekitab mul tunde, et sellest lepingust leida midagi ilusat ja toredat ettevõtlusele on väga raske, kui mitte võimatu. Selles osas on valinud peaminister, et ettevõtlus ei ole tema prioriteet, ta keskendub muudele asjadele ja annab selle kureerida EKRE-le,” ütleb ta.

“Mis tähendabki mulle, et tegude näol on Eesti vabariigi peaminister, praegune ja tulevane, valinud selle tee, et ettevõtlus lihtsalt pole prioriteet, las sellega tegeleb keegi teine. Ja põhimõtteliselt hüljanud selle ala.”

Sass näeb, et uue valitsusega saab dialoogi pidamine olema kindlasti teistsugune kui viimase valitsuse ajal.

“Me tahame pidada dialoogi, aga sisendid on väga keerulised. Ma loen, et minister (ettevõtlusminister Marti Kuusik – toim.) lubab suuri aktsioone, ma jään huviga ootama.”

Midagi head leiab Sass uuest koalitsioonileppest ka siiski. “IT-all on eraldi mainitud ära Eesti e-residentsus, mis on kindlasti oluline ja mis on positiivne uudis,” räägib ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.