Raha liigub: nutikas Eesti keeleidu kaasas pea miljon eurot

Keele saab suhu kolme kuuga!

Speakly loojad Ingel Keskpaik ja Ott Ojamets.FOTO: erakogu

Kahe eestlase asutatud keeleõppe platvorm Speakly tõstis märtsis investoritelt 900 000 eurot. Ettevõte lubab keele selgeks saada mõne kuuga, mis on viis korda kiirem ja kümme korda soodsam, kui tavaõpe.

Firma loojad Ott Ojamets ja Ingel Keskpaik ise valdavad mõlemad seitset keelt. Ojamets selgitas, et Speakly areng langeb suurepärasesse aega, kus online õpe kasvas niigi 25 protsenti aastast, kuid saab eriolukorras kiirenduse.

“Kõik online kursused buumivad, inimestel on rohkem aega ja nad tahavad end arendada. Kliendid on kogu aeg olemas, aga praegune olukord on nagu eskalaator – aitab kiiremini üles,” selgitas Ojamets.

Mõistlik meetod

Speaklyl on kaks eripära. Esiteks toetub õpe Ojametsa enda välja töötatud statistilise relevantsuse metodoloogiale. Teisisõnu, õpitakse eelkõige statistiliselt kõige tähtsamad sõnu ja lauseid. “Tegelikult on vaja oluliselt vähem sõnu, kui arvatakse. 1000-1300 sõna abil saab kirjeldada 70 protsenti olukordadest,” kirjeldas Ojamets.

Ta tõi näite, et Lõuna-Eesti poisina sai saksa keele selgeks multifilme vaadates n-ö lennult. Samas koolis prantsuse keelt õppima hakates avastas, et tunnid olid kummalised. “See polnud üldse loogiline, nagu saksa keele õppimine. Midagi oli valesti,” rääkis Ojamets. Nii läkski ta hiljem keeleteadust õppima ning jõudis statistilise relevantsuse mudelini. 

Muuseas, kui vanemad räägivad lapsega, siis nad rõhutavad instinktiivselt teatud sõnu. Näiteks öeldakse emme teeb midagi või issi teeb midagi, sest ema ja isa on lapsele eluliselt olulised. “Statistiline relevantsus on inimestesse sisse kodeeritud. Meie jaoks on loomulik nii keelt õppida,” ütles Ojamets.

Teiseks annab platvorm kaasa justkui isikliku õpetaja. “Kui klassiruumis on näiteks üheksa inimest, siis on võimatu sinu järgi õpet seada. Aga Speakly platvormil saab seda teha. Ta näeb, kus sa vajad tuge, kus mitte. Sisuliselt on see personaalne juhendaja reaalajas,” selgitas Ojamets.

Pidev tagasiside

Platvorm on üles ehitatud nii, et on üsna selgelt näha, mis hetkel mida inimesed oskavad ning millal nad on võimelised järgmist sammu astuma. See on oluline nii inimesele endale, kui ka näiteks firma jaoks, kes töötaja kursustele saadab. Seeläbi saab aimdust, mille eest makstakse ning milline on olnud areng. Platvorm saab näiteks öelda, et inimene saab hakkama 80-90% eluolukordadest.

“Kui keegi alustab Hispaania keele õpingutega ja tegeleb 35 minutit, siis 3-4 kuuga räägib ilusti,” lubas Ojamets. Seejuures, et pea inimene ise muretsema, mis järjekorras mida õppida, kas rääkimist või kirjutamist. “Tahame võtta selle pinge ära. Õpid kõige tähtsamaid sõnu ja ebaolulist siin ei ole. Ja õpikiirus ja -tase on sinu järgi seatud,” rääkis Ojamets.

Praegu on Speakly keeltevalikus 8 keelt – inglise, hispaania, prantsuse, saksa, itaalia, vene, soome ja ka eesti keel. Põhitiimis on Speaklyl 15 inimest ning tänavu palgatakse 7-8 inimest juurde. “Uus rahastamise raund on mandaat, et kasvada jõudsalt,” selgitas Ojamets. Lisaks on kaasatud konkreetsete projektide jaoks keeleeksperdid. Speaklyt saab kasutada nii mobiilis äpina kui ka arvutis rakendusena. 

Raha kaasamisega alustatid juba suvel. Rahastajateks olid Superhero Capital Soomest, Trind Ventures Eestist, Londoni ja Stockholmis baseeruv TrueSight Ventures, Contriber Ventures samuti Eestist ning mõned Eesti äriinglid, kes on ise olnud Speakly kasutajad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.