Uudis

Rahvahääletuse küsimusele saab hoolimata Martin Helme sõnadest vastata ka e-hääletamise teel

Rahandusminister Martin Helme.Foto: Stenbocki maja

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles valitsuse tänasel pressikonverentsil, et rahvahääletus toimub järgmise aasta aprillis ning seda olenemata sellest, kas riigi infosüsteemi ametil (RIA) valmivad vajalikud tehnilised arendustööd. Minister lisas, et kui vaja, siis tehaksegi rahvahääletus paberi peal.  

Isegi kui arendustööd ei peaks aprilliks valmima, siis kinnitab valimisteenistus, et rahvahääletusel esitatud küsimusele saab sellest hoolimata vastata ka e-hääletamise kaudu. 

Kas valimisseadust peab muutma?

Minister Helme jättis täna valitsuse pressikonverentsil öelduga mulje, et kui RIA ei saa valimiste tehnilisi arendusi valmis hõljub õhus tõenäosus, et abielu teemalisel rahvahääletusel saab oma meelsust väljendada vaid paberhääletamise kaudu. 

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe kinnitab, et isegi kui seadusest tulenevaid arendustöid ei saada rahvahääletuse ajaks valmis ei tähenda see seda, et e-hääletamise kaudu ei saaks häält anda. 

“Igal juhul on võimalik e-hääletamist korraldada ja läbi viia, samuti ka aprillis valimisi läbi viia. Kinnitan, et e-hääletamise süsteem on valimiste infosüsteemist eraldiseisev ja ei mõjuta e-hääletamise korraldamist. Igal juhul, on võimalik e-hääletamist korraldada ja läbi viia,” ütles ta.

Koitmäe sõnul on hetkel küsimus 1. jaanuarist jõustuva seaduse osas, mille kohaselt võetakse valimistel kasutusele elektrooniline valijate nimekiri.

Kui RIA hinnangul ei ole võimalik tehnilisi arendustöid saada rahvahääletuseks valmis, siis soovitab valimisteenistus lükata seaduse jõustumise kuupäeva edasi. Ühtlasi tähendab see seda, et tehnilises mõttes toimuvad valimised täpselt niimoodi nagu on seni toimunud. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.