Uudis

Rahvusraamatukogu tehisintellekt läks maksma 72 000 eurot

Rahvusraamatukogu hoone Tallinnas.Foto: PM/Scanpix Baltics

Rahvusraamatukogu tutvustas kevadel plaani luua tehisintellekt ehk kratt, mis hakkab lugema raamatuid, ajalehti ja ajakirju ning neis olevat automaatselt märksõnastama.

Nüüd on teada, et krati arendamise projekti kogumaksumus on 72 000 eurot, millest enamus tasutakse riigi infosüsteemi ameti (RIA) toetusega.

Rahvusraamatukogu kratti saaksid ka teised raamatukogud kasutada

Kui rahvusraamatukogu krati prototüüp osutub edukaks on raamatukogul plaan luua võimalused, millega saaks seda integreerida raamatukogusüsteemide ja digitaalarhiividega, näiteks e-kataloog ESTER ja digitaalarhiiv DIGAR.

RIA poolt saadava toetuse eelduseks on detailanalüüs ja prototüüp testimaks, kas masinõppe ja tehisintellekti võimalusi kasutades on võimalik Eestis ilmunud väljaandeid märksõnastada automaatselt ja väiksema tööjõukuluga, kas märksõnastamine on objektiivne, asjakohane ning tugineb täielikult Eesti märksõnastikul EMS.

Rahvusraamatukogu kratiarendus on osa riigi suuremast visioonist tehisintellekti osas, millega soovitakse avalikus sektoris kratindust jõuliselt kasutusele võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.