Reformierakonna reklaam saatis sinu palgaandmed reklaamivõrgustikku

Täiendatud eksperdi kommentaariga.

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Reformierakonna maksukaose kalkulaator saatis sinu palga reklaamifirmale.

Reformierakonna Parem Plaan valimisreklaamis oli palgakalkulaator, mis pidi näitama, kas sina kaotad peaminister Jüri Ratase maksukaosega raha. Taustal aga saatis kalkulaator sisestatud palganumbrid Postimehe reklaamivõrgustikule, mis seejärel sinu isiklikku sissetulekut teab.

See tähendab, et kui oled oma palganumbri kalkulaatorisse sisestanud, siis näidatakse sulle veebilehtedel, mis on selle võrgustiku osad, paremini sihitud reklaami. Kui su palganumber on madal, siis ilmselt sulle luksusautosid ei näidata, vaid pakutakse mõne odavama auto liisimise võimalust.

Kui Geenius täna Reformierakonna tähelepanu salaja toimetavale kalkulaatorile juhtis, võttis Reformierakond selle kohe maha.

“Oleme selle reklaami tellinud ja kui me tellime, siis me eeldame, et see vastab seadustele,” kommenteeris kalkulaatorit Reformierakonna pressiesindaja Kajar Kase.

“Kui me tellime enda kampaania tegemiseks bussi, siis me eeldame ka, et sellel bussil on ülevaatus ju tehtud ja ta vastab eeskirjadele,” selgitas ta.

Postimehe reklaamiosakonna juht Rivo Põldoja ütleb, et reklaambänneri koodis olevad DoubleClick lingid on seal seetõttu, et Postimees nimetatud võrgustiku teenuseid kasutab, kuid ise sinna andmeid ei saada.

Kalkulaator jagas palgad rühmadesse

Lähemal uurimisel selgub, et kalkulaator jagab sisestatud palganumbri erinevatesse gruppidesse. 0..500, 501..1060, 1061..1677 ja 1678+.

Info selle kohta, millisesse vahemikku sa oma sissetulekuga kuulud, jõuabki reklaamivõrgustikuni, seega teab veebileht, palju sa kuus teenid.

Kasutajalt enne numbri sisestamist keegi nõusolekut ei küsi, salajane saatmine selgub alles siis, kui kalkulaatori koodi uurima asuti.

Veelgi lähemalt uurima hakates selgub aga, et kalkulaator ei asu Reformierakonna kodulehel, vaid Postimehe serveris, mis kalkulaatorit lugejatele ka reklaamina pakub.

Mis see reklaamitööriist teeb?

DoubleClick on Google’i reklaamitööriist, mille erinevad kodulehe omanikud saavad oma saidile lisada. See kogub erinevatest kohtadest kasutajate andmeid ja serveerib neile seejärel vastavat reklaami.

Lihtsustatult seostatakse sinuga kindel ID-number, millele erinevatest asukohtadest informatsiooni külge poogitakse.

Sisestad ühel veebilehel kuhugi vormi oma eesnime, kusagil hoopis teises vormis mainid oma perekonnamime ja Reformierakonna valimisreklaami sisestad naljaviluks oma palga.

Ekspert: mingit isikustatud infot ei ole

Geenius rääkis ka anonüümseks jääda soovinud eksperdiga, kes ise igapäevaselt DoubleClicki reklaamvõrgustikuga kokku puutub.

Tema sõnul on koodi põhjal näha, et jah, vastavalt sissetulekule on kogutud segmente, jagades inimesed vastuse järgi erinevatesse gruppidesse (0-500, 501-1060, jne.

“Teiseks on LHV foorumis olevas koodis näha unikaalne Doubleclick tracking piksli ID – 82349501. Sama ID on leitav ka Postimees.ee koodis. Selle põhjal järeldan, et tegemist on tõesti Postimehe reklaamiserveriga seotud piksliga ja segmenti kogutud küpsised on seotud just nendega,” selgitas ta.

Eksperdi sõnul on tegemist anonüümsete küpsistega, kus mingit isikustatud infot ei ole ja hiljem ei ole praktikas võimalik seda ka konkreetsete inimestega kokku viia.

“Tegemist on seega ilmselt puhtalt kasutajate segmenteerimisega erinevate huvide, demograafia, muude parameetrite järgi, et neile tulevikus personaalsemaid ja täpsemalt sihitud (ja seega ka vähem häirivaid, rohkem kõnetavaid) reklaame kuvada,” rääkis ta.

“Taolise näitena võib tuua selle, et kui ma loen Postimehes sageli autoteemalisi uudiseid, siis nad järeldavad, et ma olen autohuviline ja mulle võiks tulevikus just automüüjate pakkumisi kuvada,” selgitas ekspert.

“Usun ka, et Postimehe privaatsuspoliitika ja küpsiste kogumise reeglid on kõik taolised juhused katnud ja seega minu hinnangul siin kuidagi kasutaja õigusi ei riivata. Ühtlasi ei tohiks seega Postimees kuidagi seda infot ja küpsiseid ka teistele välja jagada,” ütles ekspert.

Nende eelduste ja järelduste põhjal ainuke variant, kuidas Reformierakond oleks sellisest segmentide kogumisest saanud kasu lõigata, oleks see, kui nad hiljem oleks teinud erineva sõnumiga reklaamid erinevatele segmentidele ja palunud Postimehel neid vastavalt kuvada.

“Raske öelda, kas ja milline võis nende vahel sellekohane kokkulepe olla ja kelle idee või algatus see oli,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.