Repliik: keegi ei saa aru, mis see plokiahel on, aga tegelikult nii ongi hea

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Plokiahel, plokiahel, plokiahel. See on sõna, mida tehnoloogiaajakirjanikud juba oma õudusunenägudes näevad. Vaata kuhu tahad, seal on plokiahel. Miks? Kellele? Kuidas? Keegi ei tea ja kedagi ei huvita ka, sest plokiahel ja äge.

Tänapäeval võib suuresti ükskõik millele peale kirjutada sõna “plokiahel” ning inimesed on valmis sellesse miljoneid investeerima ja uue toote loojat pühakuks kuulutama. Lihtne reaalsus on aga see, et enamus inimesi ei saa umbeski aru, mis see plokiahel on, millega seda süüakse või miks seda üldse vaja on.

Abiks pole siis ka internet. Vikipeedia, mis on harilikult väga hea keeruliste asjade lahti seletaja, defineerib plokiahela kui “hajutatud andmebaas, mille andmete uuendamine toimub läbi matemaatilise konsensuse saavutamise algoritmi”.

Said aru? Tore. Aga kas su vanaema või tädi ka sellest aru sai? Ilmselt mitte.

Aga see ei ole halb. Ei ole vaja tunda valehäbi, et ei saa aru, kuidas see uudne tehnoloogia töötab. Lõppkasutaja jaoks ei muuda see midagi, umbes nagu ei pea autoomanik teadma, kuidas nüüd täpselt tal mootoris plahvatused toimuvad, või nagu ei pea patsient teadma, millised keemilised reaktsioonid paratsetamooli tablett tema kehas käivitab. Peaasi, et see valu ära võtab

Miks see avalikkuse ette tirida?

Plokiahel on midagi, mis töötab taustal. Uut ja innovaatilist lähenemist propageerivad idufirmatajat on selle tirinud avalikkuse ette, kuid see ei kuulu siia. See kuulub kuskile kaugele-kaugele taha. Plokiahela võimekus on suur, kuid see ei ole tavalise inimese jaoks oluline, sest see, kas tema andmed on ühe firma köögikapis olevas serveris või jaotatud laiali kõikide lauaarvutite peale üle terve kontori, ei oma lõpuks tähtsust.

On vaid oluline, et firma suudaks tagada nende andmete turvalisuse ning kuigi plokiahel peaks teoorias sellele kaasa aitama, siis tädi Maali Kadrinast ei saa lõpuks langetada haritud otsust, kuna kuigi kuskil firma lehel on kirjas, et andmeid hoitakse plokiahelas, siis on see samaväärne sellele, kui kuulutada, et ilmateate koostamiseks kasutatud õhupall hõljus mesosfääris. Midagi kasulikku see juurde ei anna ja otsust ei muuda, kuna aru sellest ei saada.

Aga ikkagi. Umbes. Mis see plokiahel on?

Hea küll. Kasutame kolleeg Martin Metsa seletust.

Kui online-meedias ilmub artikkel, siis iga hetk saab seda parandada, täiendada ja sellele midagi lisada. Kui ajalehes ilmub artikkel, siis sa ei saa seda järgmine päev kodudest kokku korjata, et näiteks nimeviga parandada.

Ehk et andmed, mis on juba “üles läinud”, neid ei saa blockchain-süsteemis hiljem enam muuta. Nii et kui sa oled pudeli veini ära joonud ja su terviseäpp registeerib selle, on sul hiljem kindlustusfirma eest võimatu varjata, et olid trepist alla kukkudes juua täis.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.