Retrospektiiv: vaata, kuidas 25 aastat tagasi anti ETV saates avapauk Tiigrihüppe projektile

Lapsed ja arvuti aastal 1998. Foto on illustratiivne.Foto: PM/Scanpix Baltics

1996. aastal ehk 25-aastat tagasi algatasid Eesti suursaadik USA-s Toomas Hendrik Ilves, haridusminister Jaak Aaviksoo ning president Lennart Meri riikliku projekti, mille raames suunati suured investeeringud arvutusvõimsuste suurendamisele ja andmesideühenduste arendamisele, rõhuga hariduse infrastruktuuri parandamisel. 

Tiigrihüppe projektile anti avapauk 21. veebruaril ETV saates “Otseliin”, kus andsid teemal intervjuu president Meri, suursaadik Ilves ning lisaks toimus otse-eetris arutelu Tiigrihüppe peakomitee liikmete Jaak Aaviksoo, Marju Lauristin, Sten Tamkivi, Tanel Tammet ja tehnoloogia-skeptik Lauri Leesi vahel. 

Möödunud nädalavahetusel postitas saatest YouTube’i koduse salvestuse toona peakomiteesse kuulunud Sten Tamkivi. Tema sõnul pole saate algmaterjali õnnestunud ametlikest arhiividest leida, kuni see kodune salvestus tuli välja tema vanaisa Paul Tamkivi (1927-2012) arhiivist. 

“Otse-eetris debateeriti Lauri Leesiga sellest, kas arvutid on ohtlikud ja kas tahvel ja krihvel on haridustehnoloogia absoluutne kulminatsioon, või tuleb nende järel midagi veel. Puhas kuld,” kirjutas Tamkivi ühismeedias.

Tamkivi on läbi aastate olnud seotud mitmete idufirmadega, näiteks aastail 2005-2012 oli ta Skype Eesti juht. Ta on olnud president Ilvese nõunik, juhtinud Eesti IT Akadeemia juhtkomiteed, kuulunud IT ja Telekomifirmade Liidu juhatusse ning kuulub Asutajate Seltsi juhatusse.

“See projekt muutis kindlasti paljude koolilaste elu kõigil järgnevatel aastatel, ja ega meil ei pruugiks mõnes paralleelses ajaloos neid 1100 idufirmat ja viite ükssarvikut ka siin riigis täna olla,” leidis Tamkivi ühismeedias.

Arvutite skeptik Leesi ütles saates, et arvutid vanavenad kiiresti ja seetõttu ei saa neid suures koguses koolidesse soetada. Tammet seletas seepeale, et arvutist endast on isegi olulisem võrk, kust saab ikkagi viie või kümne aasta möödumisel sama arvutiga otsida informatsiooni ning koguaeg ei pea ostma tehnika kõige uuemat sõna juurde. 

“Ei tea selle tehnika on koguaeg selline asi, et ei oska kunagi ette aimata nii nagu Eesti iseseisvus. Siin võib tõesti juhtuda selliseid tehnikaimesid vahepeal,” ütles Leesi. 

Tamkivi ärgitab neid, kes on huvitatud Paul Tamkivi mälestuseks noorte reaalteadlaste toetamisest, annetada Tamkivi reaalteaduste fondi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.