Uudis

RIA: lekkinud on 460 000 Eesti kasutaja kontot koos parooliga, neist 280 000 on uued

parool.jpg

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) teatas, et hiljuti avaldatud andmelekke kogumis on avalikuks saanud ligi 280 000 seni avaldamata Eesti kasutaja kontot koos parooliga.

Tegu on 17. jaanuaril avalikustatud andmelekkega, mille kogumis ca 460 000 Eesti domeeniga (.ee lõpuga) meiliaadressi. Neist umbes 180 000 on levinud juba varasemate lekete kaudu.

RIA hinnangul on uusi meiliaadresse on ligikaudu 280 000, millest enamik lekkis koos parooliga.

RIA ekspertide hinnangul on andmeleke toimunud mitme aasta eest. Erinevatest allikatest kokku pandud lekkekogumis on andmeid, mis pärinevad juba 2008. aastast.

Avalikuks tulnud postkastiaadresside ja paroolide hulgas on ca 3000 riigi- ja haridusasutuste, kohaliku omavalitsuste ja olulist teenust pakkuvate ettevõtete töötajate andmed. Suur osa lekkinud e-posti aadressidest ei ole täna enam kasutusel, kuna inimesed on vahetanud töökohta.

RIA on lekkest teavitanud mõjutatud asutusi.

RIA intsidentide käsitlemise osakonna (CERT-EE) juhi Tõnu Tammeri hinnangul võivad küberkurjategijad andmeleket ära kasutades tekitada suurt kahju nii ettevõtetele kui ka tavakasutajale. „Lekkinud paroolide abil pääsevad kurjategijad ligi meilivestlustele ning seda on võimalik enda huvides mitmel moel ära kasutada. Näiteks edastada kellegi teise konto alt pahavara või õngitsuskirju, lootuses, et konto omaniku tuttavad lähevad kergemini õnge ja avavad kirjaga kaasas olevaid manuseid. Ühtlasi võib e-posti lekete korral suureneda finantspettuste arv, kuna kurjategijad otsivad üles arvete maksmisega seonduvad meilivestluseid ning edastavad enda kontonumbri, kuhu ohver pahaaimamatult ülekande teeb,“ märkis Tammer.

RIA soovitused:

  1. Kontrolli parooli või e-posti lekkimist veebilehelt: https://haveibeenpwned.com/
  2. Juhul kui parool on lekkinud või kui sa ei ole parooli viimase poole aasta jooksul muutnud, vaheta see esimesel võimalusel, et vältida andmete võimaliku kuritarvitamist
  3. Kasuta kaheastmelist autentimist ning erinevates keskkondades erinevaid paroole
  4. Kasuta paroolide hoiustamiseks paroolihaldurit (nt KeePass, 1Password, LastPass vmt)
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.