RIA loodud infosüsteem häiris valimistel füüsiliselt hääletamist

Uudis uuendatud kell 17.12

Euroopa parlamendi valimised. Tallinnas Kristiine Keskuses avatud valimisjaoskonnas.Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Täna orienteeruvalt kella 12.00 kuni 12.40 esines tõrkeid kohalike omavalitsuste valimistel (KOV) füüsiliselt hääletamisega. Probleem tulenes riigi infosüsteemi ameti (RIA) loodud riigi autentimisteenusest (TARA), mida kasutas valimiste infosüsteemist (VIS3). Süsteemile seati turvakaalutlustel piirang, mis ei lubanud liiga palju päringuid teha ühe IP-aadressi alt.

Sellega üritas RIA takistada teenustõkestusründeid (DDoS). DDoS rünnakuga saab koormata infosüsteemid päringute üle, mille tagajärjel kukuvad süsteemid maha. Sarnast rünnet kasutati Eesti vastu 2007. aastal esinenud küberrünnakul. Peale piirangu suurendamist viga lahendati ning füüsiliselt hääletamine jätkus tavapäraselt.

RIA elimineeris probleemi

RIA vaatas piirangud üle ning süsteemi kasutamises enam probleeme ei esine. Probleemi lahendamiseni toimus jaoskondades hääletamine nii-öelda ümbrikusse. See tähendab, et valija paneb oma valikuga hääletamissedeli väiksemasse sisemisse ümbrikku ja see pannakse omakorda välimisse ümbrikku, millel on kirjas valija andmed. 

Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul tõrkest hoolimata hääletamine jaoskondades ei katkenud ja kõik valijaid said oma otsuse teha.

“Märge hääletamise kohta elektroonilisse valijate nimekirja tehti kohe pärast tõrke kõrvaldamist. Kui mõni valija siiski heitus ja jättis hääletamata, kutsume teda üles tagasi jaoskonda minema ja valimistel osalema,” ütles Koitmäe.

VIS3 on valimistel kasutusel esimest korda ning võimaldas jaoskondades vähendada paberil valimiste läbiviimist ja viia üha rohkem protsesse üle arvutisse.

Välimisi ümbrikke hoiustab valimisjaoskonna komisjon. Valimiste infosüsteemi töö taastudes kontrollitakse elektroonilisest valijate nimekirjast välimisele ümbrikule kantud andmed üle, tehakse süsteemi hääletamise kohta märge ning pannakse sisemine ümbrik hääletamiskasti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.