Uudis

RIAst lahkub töölt järgmine tippekspert, CERTi juht Klaid Mägi

Klaid Mägi. Foto: Sander Ilvest

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) infoturbeintsidentide käsitlemise osakonna juht Klaid Mägi lahkub riigiametist ja jätkab tööd küberhügieeni edendavas Eesti eraettevõttes CybExer.

Infoturbeintsidentide käsitlemise osakond ehk CERT on riigi tähtsaim üksus operatiivsete küberohtude tõrjumisel. Mägi juhtis üksust alates 2014. aasta sügisest. Varasemalt on ta töötanud rahandusministeeriumis, Elisas ja Elionis.

Geeniusele teadaolevalt ei lahku Mägi RIAst ametist äkiliselt, vaid tegu on pikemalt planeeritud sammuga pärast Eesti Euroopa Liidu eesistuja perioodi lõppemist ja CERT struktuuri ülesehitamist. Avaldame Mägi kommentaari esimesel võimalusel.

Jaanuari alguses lahkus koondamise järel RIAst töölt infoturbe spetsialist Anto Veldre.

CybExer teatas pressiteates, et Klaid Mägi liitumine on firmale suur võit. “Klaid on üks parim küberjulgeoleku ekspert Eestis. Tema praktilised kogemused ja teadmised reaalsete küberintsidentide lahendamisest on hindamatu väärtusega,” selgitas CybExer Technologies’i juhatuse liige Janek Gridin pressiteate vahendusel. “Seetõttu on Klaidi liitumine väga oluline võit nii meie järjest laienevale meeskonnale kui ka meie koostööpartneritele.”

CybExer Technologies on juhtiv küberlahendusi eksportiv ettevõte Eestis, kelle klientideks on ligi 20 välisriigi valitsused ja rahvusvahelised organisatsioonid. CybExeri portfelli üks nõutuim toode on maailmas unikaalne ja rahvusvahelistes kaitseringkondades palju tunnustust pälvinud küberharjutusväljak suuremahuliste ja keerukate küberõppuste läbiviimiseks. Lisaks on CybExer operatiivne partner ettevõtetele nii Eestis kui ka välismaal nende küberjulgeoleku riskide hindamisel ning reaalsete intsidentide ja kriiside lahendamisel.

Üle 17 aasta nii era- kui avaliku sektori asutustes IT- ja küberspetsialistina ning juhina töötanud Klaid Mägi lahkub RIA-st veebruari alguses. Vaid kolme ja poole aastaga ehitas ta RIA-s uuesti üles CERT-EE osakonna ning viis selle maailma tipptasemele. Viimast tõestab fakt, et mullu sügisel andis tuntud CERT-ide kogukond Trusted Introducer Mägi juhitud RIA küberüksusele sertifitseerimistunnistuse. Sellega kinnitati, et Eesti CERT kuulub maailma kuue küpseima riikliku küberüksuse hulka.

RIA peadirektori Taimar Peterkopi sõnul on Klaidi panus riigi küberturvalisuse tagamisse olnud märkimisväärne. “Meie võimekus ja oskus tuvastada küberintsidente ja nendega tegeleda, on väga kõrgel tasemel. Klaid ja tema meeskond on aidanud kaasa mitme olulise teema lahendamisele ning vedamisele, nagu näiteks ID-kaardi turvariski kaasus, küberseaduse eelnõu ettevalmistused ning küberhügieeni tõstmine nii riigiasutustes kui ka erasektoris. Asutuse vaates on mul kindlasti väga kahju, et kaotame tippspetsialisti ja särava kolleegi, kuid laiemalt vaadates mõistan tema otsust edasi liikuda. Usun et senine kogemus RIA-s on andud selleks väga hea pinnase,” ütles RIA juht Peterkop.

Klaid Mägi selgitusel on CybExeri meeskonnaga liitumine loogiline samm pärast CERT-EE edukat taaskäivitamist ja vedamist läbi põneva, ent samas ka keerulise Eesti Euroopa Liidu eesistumisperioodi. “Olen ka varem öelnud, et minu viimane suur väljakutse RIA-s oli seista oma meeskonnaga selle eest, et eesistumine kulgeks valutult. Täna võib öelda, et me saime selle ülesandega väga hästi hakkama,” lausus Mägi.

“Seetõttu on nüüd paras aeg edasi liikuda ning võtta vastu väljakutse erasektoris, kus järjest suuremate küberriskidega peavad arvestama sellised elutähtsad sektorid nagu pangandus, energeetika, transport, meditsiin jne. Samuti näen oma missiooni selles, et jagada Eestis kogemust välisriikidega. Üks viis selleks ongi CybExeri maailmatasemel küberharjutusväljakutel väga realistlike ja keerukate küberõppuste korraldamine nii valitsustele kui ka kriitilistele infrastruktuuri ettevõtetele üle maailma.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.