Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Riia on rohkem IT-linn kui Tallinn ja palgad on seal kõrgemad, väidab äsjane uuring
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Me oleme harjunud Eestist mõtlema kui digiriigist, kuid äsjase uuringu andmetel töötab Riias IT-valdkonnas palju rohkem inimesi kui Tallinnas ning ka palgad on seal kõrgemad.
Rahvusvahelise IT-koolitusettevõtte Software Development Academy tellitud uuringu kohaselt töötab enamik Balti riikide IT-sektori spetsialistidest praegu Riias, kokku üle 10 000 inimese.
Teist kohta hoiab Tallinn, kus on hõivatud üle 8000 IT-spetsialisti.
Võrreldes teiste Balti pealinnadega on Vilniuses IT-sektori töötajate arv kolm korda madalam, 2800 töötajat. Leedu suuruselt teine linn Kaunas on aga IT-tööhõive poolest kaks korda suurem kui Vilnius ja hoiab Baltikumis kolmandat kohta Riia ja Tallinna järel. Kaunases töötab IT-valdkonnas 5500 inimest.
Samas näitab Leedu selles sektoris kõige kiiremat kasvu, kuna Vilniuse ja Kaunase ülikoolid valmistavad ette enamiku uutest IT-spetsialistidest Balti riikides.
Balti riikides töötab praegu IT-spetsialistidena kokku üle 26 000 inimese, see on 2,5 protsenti piirkonna 6,5 miljoni suurusest elanikkonnast.
“Riia on piirkonna suurim linn, seega on selge, et seal on ka IT-keskused ja valdkonna ettevõtete kontsentratsioon suurim, sealhulgas sellised hiiglased nagu Accenture ja Tieto,” ütles Softwate Development Academy asepresident Piotr Mazur.
Tallinnas on tema sõnul kogu sektori kasvu vedanud Skype ja sellest välja kasvanud ettevõtmised. Leedu koolitab praegu välja suurt hulka kõrge kvalifikatsiooniga spetsialiste, IT-sektor kasvab riigis kiiresti ja suured rahvusvahelised ettevõtted näevad seda, lisas Mazur.
Kus on kõige kõrgemad palgad?
Uuringuandmete kohaselt on IT-spetsialisti keskmine bruto aastateenistus Baltimaades 36 000 eurot ehk 3000 eurot kuus.
Algajad IT-spetsialistid teenivad teiste Balti linnadega võrreldes kõige rohkem Riias, seal on nende keskmine aastane sissetulek enne makse kuni 21 000 eurot. Teisel kohal on juuniorarendajate keskmine aastane brutopalk Tallinnas, 19 000 eurot. Vilniuses on IT-alustavate spetsialistide aastane sissetulek umbes 18 000 eurot ja Kaunases 15 000 eurot.
Uuring näitas, et kõigi Balti riikide puhul on nõudlus IT-spetsialistide järgi väga kõrge. Pakkumises olevast 800 vabast IT-sektori töökohast on kolmandik suunatud uutele koolilõpetajatele ehk juuniorarendajate tasemele.
“Tehnikaülikoolid Vilniuses, Kaunases, Riias ja Tallinnas valmistavad igal aastal üle 2000 IT-spetsialisti, kuid sellest ei piisa nõudluse rahuldamiseks,” rääkis Mazur.
Java kõrval ka teised keeled
Software Devolopment Academy uuringuandmed näitasid ka, et kuigi Java ja Javascript jäävad kõige populaarsemateks programmeerimiskeelteks, kasvab vajadus ka teisi programmeerimiskeeli valdavate töötajate järele.
Näiteks Node programmeerimiskeele valdajate nõudlus ja pakkumine näitab suurt potentsiaali. Praegu otsitakse Baltikumi turul rohkem kui 200 selle valdkonna spetsialisti, kuid pakkumine jääb nõudlusele alla rohkem kui kaks korda.
IT arengu uuringu viis Softaware Development Academy tellimusel läbi personalijuhtimisfirma Talent Up. Talent Up tugines oma andmeplatvormile, mis koondab üle 41 miljoni IT-spetsialisti ja 0,5 miljoni IT-firma andmestiku. Lisaks kasutati ettevõtte teavet ja infot sotsiaalsetest võrgustikest: Linkedin, Twitter, Glassdoor, Meetup, Eventbrite, SwitchUp, Angelist, StackOverflow, Infojobs ja Github.