Riigi IT-juht Ilves: eile suunati Eesti vastu kõige laiaulatuslikumad küberründed alates 2007. aastast

Riigi IT-juhi Luukas Ilvesele sõnul oli eilne Kremlimeelse häkkerirühmituse rünne seni suurim alates 2007. aastast.Foto: Foto: SupplierPlus

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) digiarengu asekantsler ehk Eesti riigi IT-juht Luukas Kristjan Ilves ütles eilset kremlimeelse häkkerirühmituse tegevust kommenteerides, et tegu oli kõige laiaulatuslikumate küberrünnetega alates 2007. aastast.

Narvas asunud tank-monumendi T-34 tõttu alanud ummitusrünnete (DDoS) puhul võttis Killneti nime taha varjuv grupeering eile sihtmärgiks suure osa Eesti riigiasutuste ja ettevõtete veebilehtedest. Päeva jooksul oli enim häiritud ligipääs maksu- ja tolliameti avalikule veebilehele. Ei e-maksuamet ega ühegi teise e-teenuse kasutamine ei olnud eilse päeva jooksul tõsisemalt häiritud.

Ilvese sõnul ründed ei õnnestunud ja Eesti digiühiskond seisab ilusti püsti.

“Ühtegi teenust ei mõjutatud, paari (ajutise) erandiga olid ka kõik veebid päev läbi ilusti kättesaadavad. Ründed mõõdusid Eesti inimestele pea märkamatult. Minupoolsed kiitused ja tänud meeskondadele riigi infosüsteemi ametis, Zone Medias ja mujal. Riigi IT juhina magasin hästi teades, et oleme tugevalt kaitstud,” kirjutas Ilves ühismeedia postituses.

Öö jooksul on grupeering oma jututoas andnud mõista, et kuna tavalised eestlased ei märganud rünnete mõju, planeerivad nad tegevusega täna jätkata. Grupeering on öelnud, et lõpetavad tegevuse koheselt, mil tank-monument T-34 viiakse tagasi Narva.

Kuigi välismeedia raporteeritakse, et Killneti ründe ajendiks on hoopis tänasest kehtima hakanud Vene Föderatsiooni kodanikele seatud turistiviisade keeld, siis oma jututubades ei ole nad sel teemal artikli kirjutamise hetkel veel kordagi sõna võtnud.

Riigi infosüsteemi amet tuvastas möödunud ööpäeval 12 DDoS rünnet erinevate riigiasutuste või nende veebilehtede vastu. Samuti toimus 4 DDoS rünnet erasektori organisatsioonide suunal, kuid nende taga võib samuti näha soovi rünnata ühtvõi teist riigi teenust. 

“8 DDoS rünnet sihtisid konkreetset veebi- või kodulehte ning 8 rünnaku puhul üritati ummistada andmesidekanali maht. 9 ründe puhul mõju ei tuvastatud ning 7 ründe puhul võis mõnede minutite ulatuses esineda teenusekatkestus,” kirjutas CERT-EE oma igapäevases uudiskirjas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.