Riigiamet pani Eesti firma veebilehe jõuga kinni: kuidas see käib ja miks asi nii kaugele läks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Crazydeal.ee

Tarbijakaitseamet sulges veebipoe Crazydeal.ee lehekülje, mis on äärmuslik meede, kus riigiamet paneb Eesti firma internetikülje jõuga kinni. Ameti kinnitusel on see aga vajalik tarbijate kaitsmiseks ja sarnaseid sulgemisi on tehtud ka varem.

Esimest korda takistas tarbijakaitseamet ligipääsu ettevõtte veebilehele 2012. aastal. Toona suleti olmetehnika.ee ja olmetehnika.eu veebide avalik kättesaadavus. “Viimaste aastate juhtumitest võib tuua näiteks 2016. aastal suletud veebikeskkonnad eststore.eu ja wheelsmartscooter.eu, 2014. aastal e-kauplus netikuller.ee,” lisas tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert Pille Kalda.

Kalda sõnul on majandustegevuse piiramine ja veebilehe sulgemine üsnagi äärmuslik vahend, mille kasutamiseks tuleb olla veendunud, et muud meetmed, nagu mitmekordne avalikkuse informeerimine, musta nimekirja lisamine ja korduvate ettekirjutuste tegemine, ei ole pannud ettevõtet täitma oma kohustusi.

Tarbijakaitseameti hoiatusteade kadus

Kuna teised meetmed aga ei aidanud, tegi tarbijakaitseamet Kalda sõnul 15. märtsil kauplejale ettekirjutuse tõkestada veebilehele juurdepääs klientidele. “Kuna kaupleja ettekirjutust ei täitnud, siis asendustäitmise korras palus tarbijakaitseamet domeenide registripidajal sulgeda veebileht www.crazydeal.ee, et vältida jätkuvat tarbijaõiguste kahjustamist,” ütles Kalda. Veebileht muutus kättesaamatuks 17. märtsil.

“Algselt oli suletud veebilehel viide tarbijakaitseameti tehtud ettekirjutusele. Amet selgitab praegu välja põhjusi, miks on algne tekst asendatud veebilehel nähtava loenduriga. Oluline on, et e-pood oleks avalikult kättesaamatu seni, kuni tegevus on seadusega vastavusse viidud,” ütles Kalda.

Praegu võib Crazydeali lehte külastades näha seal loendurit, mis ütleb, et lehel on käimas hooldustööd. Registriandmed näitavad, et veebilehte majutab Zone.

Kuidas asi lehe sulgemiseni jõudis?

Kalda sõnul oli Crazydeal Group OÜ koostööaldis käesoleva aasta veebruarini ja kuni selle ajani lahendas tarbijakaitseameti poolt vahendatud tarbijate kaebusi ehk kui tarbija pöördus oma kaebusega tarbijakaitseametisse ja amet omakorda kauplejalt selgitust nõudis, oli viimane kohe valmis probleemiga tegelema ja lubas korduvalt oma klienditeeninduse korda seada.

19. jaanuaril lisas tarbijakaitseamet Crazydeal Group OÜ seadusest tulenevaid nõudeid mittetäitvate e-poodide nimekirja. “Otsus lisada kaupleja nn musta nimekirja oli ajendatud sellest, et tarbijate pöördumiste arv ei vähenenud hoolimata kaupleja lubadusest probleem lahendada,” ütles Kalda. “Crazydeal Group tagastas kuni veebruari alguseni tarbijakaitseameti sekkumisel tarbijatele raha, kuid peale seda ajaperioodi kaupleja enam ameti edastustele ei vastanud ja tarbijatele raha ei tagastanud.”

9. veebruaril tegi tarbijakaitseamet avaliku teavituse, milles hoiatas tarbijaid, et mustas nimekirjas olev Crazydeal Group OÜ ei täida jätkuvalt oma kohustusi tarbijate ees.

17. veebruaril tegi tarbijakaitseamet kauplejale ettekirjutuse, millega juhtis kaupleja tähelepanu õigusrikkumisele, mis seisneb ebaausa kauplemisvõtte kasutamise keelu rikkumises ning kohustas lõpetama kõnealust rikkumist. “Kaupleja ei vastanud määratud tähtajaks ametile ega ole ettekirjutuses viidatud õigusrikkumisi lõpetanud,” ütles Kalda.

“27. veebruaril tegi tarbijakaitseamet kauplejale sunniraha otsuse ettekirjutuse tähtajaks täitmata jätmise eest,” lisas Kalda.

10. märtsil tegi tarbijakaitseamet politsei- ja piirivalveametile süüteoteate Crazydeal Group OÜ kohta.

17. märtsil muutus ettevõtte veebileht kättesaamatuks.

Kalda sõnul jätkab tarbijakaitseamet väärteomenetlust Crazydeal Group OÜ suhtes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.