Riigihange paljastab, kui vähe sa oma mobiiliteenuse eest tegelikult maksma peaks (lisatud Elisa kommentaar)

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1si22sdec14b-9.jpg

Kui tavaliselt kirjutab ajakirjandus riigihangetest artikleid,kuidas midagi on hangitud kahtlaselt kallilt, siis selles uskumatus loos on asjad teistpidi: hoopis kõik meie hangime kahtlaselt kallilt, tegelikult teevad mobiilioperaatoreid nii odavaid pakkumisi, et need peaks olema lausa majanduslikult võimatud.

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) kuulutas augusti lõpus välja hanke kogu oma asutuse mobiilsidele kuni aastani 2018. Kasutajaid on neil 580, kellest igaüks helistab kuus kõikidesse võrkudesse keskmiselt 5,5 tundi ning saadab 6 SMSi.

Kõigile kasutajatele oli lisaks vaja andmesidepaketti 250 MB ulatuses, kuid 290 kasutajale veel lisaks andmesidet 5 GB kuus kiirusega kuni 2 Mbps alla ja 1 Mbps üles ning 10 kasutajale 10 GB andmesidet kiirusega 8 Mbps alla ja 2 Mbps üles.

Lisaks sellele küsis RMK hankes endale tööajal personaalset kliendihaldurit, tasuta elektroonseid kõne- ja andmeside ning mobiilse parkimise aruandeid ning operaator peab väljastama arved elektroonselt nende soovitud keskkonda.

Sellise asja saab sellise hinna eest?

Teenusehinnale ei või lisada mingeid lisatasusid nagu liitumistasu, kõnealustustasu, SIM-kaartide väljastamise või vahetamise tasusid ega midagi muud säärast.Peale kõige selle peab operaator tagama laitmatu mobiililevi kõigis RMK kontorites ja muudes asukohtades ning paigaldama vajadusel tasuta lisaseadmed levi parandamiseks. Hanke käigus pidi iga operaator saatma RMK-le ka kaks mobiiltelefoni ja kolm SIM-kaarti, millega RMK mõõtis enne otsus tegemist enda jaoks olulistes kohtades levikvaliteeti.

Ja kui palju operaatorid oma pakkumistes ühe numbri kohta kuus RMK-lt küsisid? Mis oleks selliste tingimuste normaalne hind? 10 eurot? 7 eurot? Või koguni 5 eurot?

Tele2 küsis kõigi numbrite eest kuus 2025,33 eurot pluss käibemaks ehk kokku 4,19 eurot numbri eest. Päris hea pakkumine.

Aga see osutus kallimaks kui EMT pakkumine. Nemad tahtsid saada 949,40 eurot kuus pluss käibemaks ehk kokku ainult 1,96 eurot kuus.

See aga osutus veel kõvasti kallimaks kui RMK praeguse teenusepakkuja Elisa pakkumine, mis oli 630,20 eurot pluss käibemaks ehk kasutaja kohta kokku 1 euro ja 30 senti kuus.

Mobiilifirmad on paanikas

Elisa juhatuse liige Jüri Teemant ütles, etElisa pakub RMK-le erinevaid teenuseid ning ühe hinnakomponendi välja toomine ei kajasta tegelikku, reaalset kliendi tarbimisest tulenevat teenuste kulususe määra. "Ühte hinnakomponenti terviklikust hinnaskeemist pole võimalik võrrelda erakliendi ega teiste avalike ärikliendi pakkumistega," lausus ta.

"Kõik on teatud mõttes paanikas, konkurents on nii suur, et keegi ei taha ühtegi olemasolevat klienti kaotada," ütles Tele2 Eesti juht Argo Virkebau. "Ükski operaator ei soovi numbriliikuvuse statistikas halb välja näha."

Virkebau sõnul on Elisa pakkumine selgelt neile praegu kahjumlik, kuid selliseid pakkumisi tehakse lootuses, et klient hakkab tulevikus näiteks rohkem andmesidet kasutama ning seeläbi saab talt raha juurde küsida.

Ka Eesti Telekomi pressiesindaja Raigo Neudorf ütles, et kuna sarnaste hangete puhul sõlmitakse leping üldjuhul pikemaks perioodiks, peab arvestama ka teenuste muutuste trende, näiteks kasvab selle perioodi jooksul eeldatavalt nii mobiilse andmeside kasutajate hulk kui ka tarbitav andmemaht, mis jätab operaatorile võimaluse ka tulu teenida.

Lisaks tuleb tema sõnul silmas pidada, et hangitakse mobiilside põhiteenust ning erinevate lisateenuste nagu näiteks rändluse, m-teenuste ja ka kaubamüügi eest arveldamine toimub tavalise hinnakirja järgi.

Suured organisatsioonid on hangetel ka enne operaatoritelt väga häid tingimusi saanud, aga Virkebau sõnul pole nemad Tele2-s selliseid hindu konkurssidel varem näinud ning tema arvates on tegu konkurentsi uue lainega.

Kas tavatarbijad võiksid ka seljad kokku panna ja näiteks läbi MTÜ Kassisõprade Selts selliseid hankeid teha? Kas näiteks Tele2 tuleks sellisel hankel osalema?

"Kindlasti tuleks," kõlas Virkebau vastus.

MTÜ asutamise riigilõivon 20 eurot.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.