Uudis

Riigikantselei ostab eesistumise ajaks 5000 USB-kondoomi

Riigikantselei ostab Eesti Euroopa Liidu eesistumise perioodiks 5000 USB-kondoomi ehk andmeblokeerijat, mille abil on võimalik teha kindlaks, et USB-kaabli kaudu liigub vaid elekter, mitte andmed.

“Tegu on EL eesistumise külalistele suunatud kingiga. Andmeblokeerijad on seadmed, mis blokeerivad USB ühendusel ära andmeklemmid ja jätavad aktiivseks vaid vooluklemmid. Seeläbi saab kasutaja laadida telefoni ka kohtades, kus vooluallikad ei pruugi olla turvalised, näiteks võõras arvutis või laadimisjaamas,” kirjeldas eesistumise digilahenduste nõunik Valdek Laur Geeniusele.

Seega, kui mõni väliskülaline ühendaks oma nutitelefoni Eestit külastades võõra arvutiga, et seda laadida, saab ta olla kindel, et arvuti ei saa kuidagi tema telefonis olevatele andmetele ligi ning ainus, mis toimub, on laadimine.

“Andmeblokeerijad aitavad rõhutada küberhügieeni olulisust ning edastavad sõnumit sellest, et digiühiskonnas tuleb suurt rõhku pöörata elementaarsele turvalisusele. Andmete kontrollitud ja turvaline liikumine on määrava tähtsusega ka kõikide digipoliitiliste küsimuste juures ning seetõttu soovimegi sellele rõhku pöörata ka igapäevasest ja praktilisest vaatenurgast, aidates tõsta meie külaliste teadlikkust andmehügieenist.”

Riigikantselei märgib, et nad soovivad osta SyncStop andmeblokeerijaid, või sellega samaväärset toodet. Andmeblokeerija peal peaks olema ka eu2017.ee logo.

SyncStop küsib ise ühe seadme eest 13 dollarit ehk umbes 12 eurot ning kutsub seda USB-kondoomiks. Pole teada, kui palju võiks seade Eestis maksta. Kui riigikantselei ostaks seadmed otse tootjalt, kaasneks ilmselt ka suure tellimuse puhul väike allahindlus, kuid eeldades, et riik maksab seadmete eest täishinna, läheks need kokku maksma vähemalt 60 000 eurot.

SyncStop USB-kondoom. Foto: Tootja

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.