Uudis

Riigikogu jätkab 5G pöördumise menetlemist ja plaanib otsusele jõuda sügisel

5G
Foto: Shutterstock

Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel istungil kollektiivset pöördumist, millega pöörati tähelepanu 5G temaatikale. Komisjon otsustas, et pöördumine võetakse menetlusse ning otsuseni jõutakse sügisel.

Analoogse pöördumise lükkas riigikogu eelmisel aastal tagasi. Kuigi uues pöördumises ei ole toodud esile uusi fakte tõdes sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder, et sügiseks on riigikogulased saanud terviseametilt täiendavaid vastuseid.

Kütt: inimesed on siiralt mures ja ärevil

Helen Star Cave algatas 7. aprillil kollektiivse pöördumise “Seisame Elu eest: nõuame 5G ohutute piirnormide kehtestamist ja pikaajalisi uuringuid tehnoloogiaärist sõltumatutelt teadlastelt”, mille üle arutleti tänasel riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil.

Pöördumise esitajate hinnangul saab 5G tehnoloogiat käsitleda ründena inimeste vaimse ja füüsilise tervise vastu. Nad nõudsid oma pöördumisega muu hulgas, et keskkonda ja inimesi kaitstaks tehislike kiirgusallikate mõju eest. Samuti soovisid nad, et määrataks uued ja ohutud maksimaalse koguekspositsiooni standardid kogu juhtmevabale sidele Eestis ning et karmistataks piirnorme ja reguleerivaid standardeid.

Pöördumisega sooviti lisaks, et võetaks vastu viivitamatud meetmed, et peatada 5G levik Eestis, kuni on teaduslikult tõestatud, et see on täielikult ohutu.
Sotsiaalkomisjonil oli võimalus pöördumine koheselt tagasi lükata, sest see on sisult kokkulangev pöördumisega, mille menetlemisest on möödas vähem kui kaks aastat.

“Praegu teadaolevalt ei ole aasta jooksul valdkonnas muudatusi olnud, samuti ei tooda pöördumises esile uusi fakte, mis oleks pidanud  meid panema meelt muutma. Siiski otsustasime teema töös hoida ja jõuda edasise menetlemise otsuseni sügisel, sest loodame selleks ajaks saada terviseametilt täiendavaid vastuseid,“ ütles sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt märkis, et pöördumisele on alla kirjutanud ligi 5000 inimest. Kütt leidis, et kindlasti on paljud neist siiralt mures ja ärevil.

“Me saame küll öelda, et aasta tagasi arutasime seda sama teemat, kuid maailm liigub edasi ja ma ei ole kindel, et selle ajaga ei ole ilmnenud uusi aspekte. Ma ei ole kindel, et me saame praegu vastutuse võtta ja öelda, et 5G on täiesti ohutu. Seepärast otsustasime võtta otsuse tegemiseks ja analüüsimiseks veidi lisaaega, et end võimalikult värske infoga kurssi viia,“ lisas Kütt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.