Riigikogu majanduskomisjoni liikmed, kes kokkuleppevedusid reguleerivad, neid ise ei kasuta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Uberi ja Taxify äpid Tallinnas. Foto: Liis Treimann/PM/Scanpix

Riigikogus on juba pikemat aega töös eelnõu, mis peaks Eestis paika panema taksodest moodsamate transporditeenuste korraldamise – nii sõidujagamise kui ka kokkuleppeveod.

Eelnõud ja selle parandusettepanekuid menetleva majanduskomisjoni esimees Aivar Kokk tõdes, et kõige positiivsemalt arutelud hetkel ei kulge. “Tegeletakse. Ma loodan, et märtsikuu lõpuks suudetakse ka kuhugile jõuda.“ Lisaks parandusettepanekutele arutatakse jagamismajandust üldisemalt, kuidas selle paljusid erinevaid aspekte seaduslikult ning kõigile võimalikult sobivalt ajada.

Kui tuttavad aga riigikogu liikmed ise kursis on uuendusega, mida nad reguleerima tahavad hakata? Majanduskomisjoni liikmeid, eriti valitsuskoalitsiooni erakondadest saadikuid oli selle küsimusega kätte saada aga üllatavalt keeruline.

Aivar Kokk: olen taksondusega rahul

Aivar Kokk (IRL) tunnistas, et tema ise Uberi või Taxify teenuseid ei kasuta. “Ma kasutan üldse sellist teenust nagu taksoteenus vaid üks-kaks korda aastas ja see on tavaliselt see kord, kui lennujaamas tuled lennukilt maha ja seal palju variante ei ole,” rääkis Kokk.

“Ma ei ütle kummagi lahenduse kohta ühtegi negatiivset sõna. Ma olen taksodega rahul ja tean et mu tütred sõidavad Uberiga. Seaduses peaks lihtsalt olema paigas erinevad nõudmised erinevatele teenustele,” ütles ta.

Siim Kiisler: mind aitab töökoha poolt makstud takso

Majanduskomisjoni liige Siim Kiisler (IRL) tõdes, et ka tema kokkuleppevedu ei kasuta. Isiklikeks sõitudeks kasutab ta pereautot. „Meil on suur pere ja peame palju tegema sõite oma autoga,“ rääkis ta.

Kiisler lisas, et kui tekib vajadus taksoga sõita, aitab seal töökoha poolt tasustatud taksoteenus.

Michal: telefonis on nii Taxify kui Taxofon

Kristen Michal (RE) ütles Geeniusele, et tema telefonist võib leida nii Taxify kui ka Taxofoni äpid. “Ma olen Uberit propageerinud Euroopas transpordiministrite nõupidamisel, nii et see pole minu jaoks probleem. Samuti on ka Taxify ja teiste analoogsete teenustega,” ütles Michal.

Sõidujagajate eelistest toob ta välja mugavuse, kiiruse ja autode korrasoleku. “Mulle üldiselt meeldib see, mida ma teenuse juures pean ka oluliseks – et auto on puhas. Kui autosse lähed, siis ei teki seal sellist väikese jõusaali tunnet.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.