Uudis

Riigikogu stenogrammid valmivad nüüdsest kõnetuvastustehnoloogia abil

Stenogrammi toimetamine süsteemis Hans.Foto: Riigikogu

Eilsest alates kasutab Riigikogu stenogrammide koostamisel Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) loodud kõnetuvastustehnoloogiat, millest IT-ettevõte Finestmedia arendas välja istungite stenografeerimise süsteemi Hans.

Hans kuulab üle kõik Riigikogu saalis räägitu, salvestab selle helifailidena ning kirjutab selle üles. Enne stenogrammi avaldamist veebis toimetab selle inimene üle. Ideest teostuseni jõudmine võttis aega kaks aastat. 

Tehnoloogia potentsiaal on tänasest kasutusest palju laiem

Riigikogu kantselei haldusdirektor Ahto Saks ütles, et uus süsteem teeb ära stenografistide ajamahuka töö. Saksa sõnul kulus ideest süsteemi kasutuselevõtuni kaks aastat, kuid see pole veel kaugeltki valmis, arendus ja täiendused jätkuvad. 

“Süsteem salvestab kogu Riigikogu saalis toimuva arutelu helifailidena ja kõnetuvastus kirjutab selle üles, edasi tuleb Hansule appi toimetaja, kes vaatab teksti üle ja avaldab Riigikogu koduleheküljel. Esialgu teeb Hans Riigikogu istungite ja infotundide stenogramme. Edaspidi on kavas hakata süsteemi kasutama ka komisjonide töös,” kirjeldas Saks.

Finestmedia divisjonijuhi Lauri Esko sõnul oli stenogrammisüsteemi loomine ettevõttele põnev väljakutse, kus sai integreerida leidlikult eri osapoolte loodud tehnilisi lahendusi ning näha, kuidas sellest tekkiv sünergia toob kaasa selgelt tajutava arenguhüppe.

“Lõime lahenduse, mille potentsiaal on palju laiem kui tema tänane kasutus. Kõnetuvastust sisalduvad süsteemid võivad osutuda tõhusaks abivahendiks näiteks kohtute, vanglate ja politsei töös, aga ka tervishoius, teaduses ja ajakirjanduses, kus on vajalik vestluse üleskirjutamine või detailne protokollimine,” ütles Esko lisades, et lahendusel on ka suur ekspordipotentsiaal. 

TalTechi kõnetehnoloogia labori juhataja Tanel Alumäe hinnangul näitab uus süsteem, kuidas kaasaegne tehnoloogia aitab rutiinset tööd efektiivsemaks muuta.

“Oleme kõnetuvastuse arendamisega aktiivselt tegelenud 15 aastat ning täna kasutavad eestikeelset kõnetuvastust ka näiteks radioloogid, teadlased ja ajakirjanikud. Veebipõhine kõnetuvastus on läbi tekstiks.ee keskkonna kõikidele tasuta saadaval,” märkis teadlane. 

Tema sõnul on Eesti keeletehnoloogia hoolimata keele väiksusest päris heas seisus. Mujal maailmas on kõnetuvastus suuremate keelte puhul laialdaselt kasutuses.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.