Riigikogulane Korobeinik annab kõlapinda e-residentsuse kriitikule, kes propageerib maksudest hoidumist

Keskerakondale Andrei Korobeinik jagab ühismeedias e-residentsuse kriitilist postitust, milles leiab, et e-residentsuse puhul on tegu, kas halva suhtekorralduse või pettusega.

Korobeinik tugineb oma seisukohas paar päeva tagasi Mediumi keskkonnas avaldatud blogipostitusele, mis esialgu kandis pealkirja “Eesti e-residentsus on pettus”. Postituse autor ei varja oma seost ettevõttega, mis pakub legaalset võimalust maksude tasumisest hoidumiseks.

Maksude optimeerimist propageeriv postitaja kritiseerib e-residentsust seetõttu, et talle ei olnud ükski Eestis tegutsev pank nõus pangakontot avama. Ingliskeelses ühismeedia postituses keskendub Korobeinik Eesti pangandussektorile.

Blogipostitust jagades ei ole Korobeinik postitaja tausta uurinud

Itaallane Valerio Quatrano postitas sel nädalal Mediumi blogikeskkonda postituse, milles kritiseerib tuliselt Eesti e-residentsust. Tema postituse tuumaks on Eestis tegutsevad pangad, mis ei olnud valmis tema ettevõttele pangakontot avama. Sellest lähtuvalt kutsus ta e-residentsust pettuseks.

Quatrano postitus leidis elavat arutelu e-residente ühendavates ühismeedia gruppides, kus juba esimesest kommentaarist alates juhiti kriitiku tähelepanu tõsiasjale, et pangakonto võib avada ka mõne fintech ettevõtte juures. Lisaks blogipostitusele on Quatrano oma seisukoha teinud maailmale teatavaks ka YouTube’i video näol.

Kuna Quatrano näol on tegu itaallasega ehk Euroopa Liidu kodanikuga, siis võiks ta vabalt oma Eesti ettevõttele luua pangakonto kas või mõne Itaalias tegutseva panga juurde. Tagatipuks toob ta oma LinkedIni kontol välja seose ettevõttega, mis korraldab koolitusi ning jagab ka Facebookis avalikult infot, kuidas legaalselt hoiduda maksude tasumisest.

Enamik e-residente saavad pangakonto ühel või teisel moel tehtud

Itaallase kriitikale andis kõlapinda juurde riigikogulane Andrei Korobeinik (KE), kes jõudis blogipostituseni ajal, mil selle pealkiri oli esialgsega võrreldes tagasihoidlikumaks muudetud, nüüd kallab see pealkirja “Eesti e-residentsus ei toimi”.

Ingliskeelses postituses kirjutab Korobeinik, et e-residentsuse suhtekorraldusliku sõnumi ja pettuse vahel võib olla väike erinevus. Peamiselt keskendub ta postituses Eesti pangandussektorile.

E-residentsuse avalike suhete juhi Katrin Vaga kinnitusel ei ole enamusel e-residentidel pole olnud probleemi endale sobiva pangandusteenuse pakkuja leidmisega ning nad juhivad oma firmat edukalt, omades kas klassikalist panga- või finantsteenuseid pakkuva ettevõtte kontot.

“Valik pangandus- ja makseteenuseid pakkuvate ettevõtete hulgas on e-residentidele täna laiem, kui kunagi varem. Näiteks on programmi turuplatsil nii Eesti päritolu globaalne finantsteenuste pakkuja TransferWise, USA makseteenuse pakkuja Stripe, kui ka Paysera ja Payoneer, lisaks on LHV teinud just piiritagustele ettevõtjatele ja e-residentidele mõeldes võimalikuks kaugeteel pangakonto avamiseks vajaliku taotluse täitmise,” lisas Vaga.

Avalike suhete juht toob välja veel sellegi, et alates 2019. aasta algusest saadik on võimalik Eestis ettevõte luua ka ükskõik millise Euroopa Majandusruumi panga või finantsteenuseid pakkuva ettevõtte kontoga.

“Sageli on need üksikud rahulolematud, kellel on probleeme pangaarve saamisega, loomas ettevõtet, mille ärimudel ei ole finantsteenuse pakkujate jaoks piisavalt usaldusväärne,” ütles Vaga.

E-residente ühendavates ühismeedia gruppides on pehmelt öeldes Quatrano kriitika üle nalja visatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.