Uudis

Riigipilve tabas rike, kaks klienti otsustas teenuse mujale majutada

Riigipilve haldajad olid probleemidest teadlikud juba aasta alguses. Foto on illustratiivne.Shutterstock

Riigipilve tabas möödunud neljapäeval rike, mistõttu oli mitu riigisektori teenust kuni reede lõunani häiritud. Kahe teenuse osas otsustasid aga kliendid taastada need Riigipilve asemel mujale majutuspinnale.

Rike ise toimus 27. mail kell 22 alanud Riigipilve hooldustööde järel. Häiritud oli näiteks Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) autentimislahenduse ning Maa-ameti fotolao töö.

Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuse (RIKS) IT ja Riigipilve osakonna juht Priit Kollo selgitas Geeniusele, et rike puudutas ühte kolmest Riigipilve saidist.

“Riigipilve Tallinn saidis, mis on oma elukaare lõpufaasis, toimus reedel salvestusmassiivi tootjapoolse tarkvara rike,” ütles ta. Teised saidid (Harku1 ja Tallinn1) ei olnud Kollo sõnul sellest mõjutatud ja need toimisid ilusti.

Tallinn saidil avastati probleem juba aasta alguses ja RIKS asus ka seda likvideerima ja kliente teistele saitidele migreerima. “Aasta alguses hindasime süsteemi stabiilsust nõrgaks ja tegime sellest järgnevad tegevused. Paraku mitte piisavalt kiiresti,” nentis Kollo.

Ta lisas, et tarkvaralised tooted on tavaliselt uuendatavad, kuid see kord oli see seotud nii suurte riskidega, et uuendamine ei olnud enam võimalik.

“Sisuliselt tähendas uuendamine uuesti paigaldust. Riigipilves valisime platvormi vahetuse stabiilsema vastu,” selgitas Kollo.

Rike puudutas kuute klienti

Reedeks oli alles seega kuus klienti, kelle süsteemid rikke tõttu maha jooksid. “Varundusega klientide süsteemide töö taastati reede lõunaks,” ütles Kollo. “Kahe teenuse osas otsustasid meie kliendid taastada teenused Riigipilve asemel mujale majutuspinnale.”

Kollo sõnul pole teenusepakkujal õigust avaldada, kes need kuus klienti olid või kelle kaks teenust mujale koliti.

Geeniusele teadaolevalt on aga üks aga Maa-ameti fotoladu üks kahest teenusest, mis Riigipilve asemel nüüd mujal majutub.

Maa-ameti fotolao kasutamine oli häiritud möödunud reedest saati ja teenus sai korda alles täna.

Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse (KeMIT) taristusakonna juhataja Risto Raaperi sõnul oli aga uue majutusteenuse valiku põhjus hoopiski majutuspind ja aja- ning rahakulu.

“Kuna Riigipilve keskkondades puudus teenuse taastamiseks vajalik majutuspind (50 TB), otsustasime majutada fotolao teenuse enda hübriidpilves, mis oli meie jaoks nii ajaliselt, kui ka majanduslikult optimaalne lahendus,” põhjendas ta.

Kui palju raha hübriidpilv siis säästaks? “Lisaks Riigipilvele kasutame me ka eraoperaatorite poolt pakutavaid teenuseid, mis on ühtlasi meie hübriipilve osaks. Kuna need hinnad sisalduvad lepingutes ja on seetõttu konfidentsiaalsed, siis ma neid andmeid kahjuks avaldada ei saa,” sõnas Raaper.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.