Uudis

Riigiportaali andmejälgijast näeb seda, kes su isikuandmeid on pärinud

1ep10feb16a-24.jpg
Foto: Erik Prozes (PM/Scanpix)

Riigiportaalist eesti.ee on nüüd võimalik igal inimesel ise järele vaadata, kes on tema kohta infopäringuid teinud ehk kes on sinu andmeid kasutanud.

Nimelt pääseb riigiportaalist eesti.ee ligi andmejälgijale, millest iga inimene saab iseseisvalt vaadata, kes on X-tee andmevahetuskihi kaudu tema kohta päringuid teinud. Näha saab näiteks retseptide vaatamise ajalugu, isikuandmete kasutamist rahvastikuregistris ning kodakondsus- ja migratsioonivaldkonna andmekogudes.

Selleks, et päringute ajalugu näha, tuleb minna portaali eesti.ee ning avada isikuandmete kasutamise alapeatükk. Et infot näha, tuleb portaali sisse logida kas ID-kaardi, digi-ID või mobiil-ID abiga.

Otsi aga õige koht üles ja uuri, kes sinu andmeid on pärinud. Foto: kuvatõmmis

Seda, miks on mõni asutus sinu andmeid pärinud, andmejälgijast näha ei saa. Selle selgitamiseks tuleb pöörduda asutuse poole, kes andmeid päris.

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) pressiesindaja Rauno Veri ütles, et praeguse kava kohaselt plaanitakse andmejälgijasse lisada ka võimalus vaadata sotsiaalteenuste ja toetuste ning töötuskindlustuse päringute ajalugu.

Kogu asja idee seisnebki selles, et iga kodanik saab soovi korral ise järele uurida, kes tema isikuandmeid kasutab. Täpsemalt saab lahenduse kohta lugeda RIA blogist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.