Uudis

Riigivõrgu juht: rottide asemel on riigivõrgu suurimaks ohuks rahapuudus

Riigi infosüsteemi ameti riigivõrgu osakonna osakonnajuhataja Kaido Plovits.Foto: RIA

Eile ilmnes kurioosne juhus, kui riigivõrgu töö oli häiritud rottide tõttu, kes närisid läbi kaabli, mis hoidis riigivõrku töös. Kuigi sotsiaalmeedias tehti katkestuse üle nalja, siis selgub, et probleem ei olnud nii ulatuslik kui esmalt tundus.

Riigivõrgu juhi kinnitusel on riigivõrk dubleeritud ja katkestus oli tingitud vaid seetõttu, et parasjagu on pooleli tööd, mis katkestuse korral tõstavad riigivõrgu ühelt liinilt teisele üle. Automatiseerimise tööd peaksid lõpuni olema viidud hiljemalt järgmise aasta lõpuks.

Riigivõrgu arenduse eest vastutava isiku sõnul ei ole riigivõrgu suurimaks ohuks ei rotid, hiinlased ega venelased, vaid hoopis rahapuudus.

Riigivõrk on dubleeritud, kuid ühenduste ümbertõstmine ei ole lõplikult automatiseeritud

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) riigivõrgu osakonna osakonnajuhataja Kaido Plovitsi sõnul oli mõistlik öelda välja katkestuse tõeline põhjus ning mitte jätta muljet, et probleem on milleski muus.

“Kui eile jooksis uudistest läbi, et terve riigivõrk oli maas, siis see on ilmselge vale. Katkestus toimus ühel väikesel lõigul, mis oli kahe andmeside asutuse vahel. See ühendus oli dubleeritud. Enamus asju, mis olid automatiseeritud, jooksid automaatselt teist kanalit pidi edasi. Katkestus tekkis neil (teenustel toim.), mille puhul ei olnud automatiseeringut peal ja ühendused tuli käsitsi üle tõsta,” kirjeldas Plovits.

Rotid närisid läbi just selle kaabli, mis põhjustas probleeme riigivõrgu töös.Foto: RIA

Tema kinnitusel ei ole rottides sidevõrkude puhul midagi uut ja ainus põhjus, miks oli töö häiritud, tugineb automatiseerimise protsessi töödest, mis ei ole veel lõpuni viidud. Suuremad võrgud maksavad Plovitsi sõnul 100 000 eurot ning see on ka põhjus, miks ei ole kõigi teenuste puhul automatiseerimine veel lõpuni viidud.

“Riigivõrgu suuremad andmekeskused on kõik vähemalt kahekordselt dubleeritud. Kui eile jooksis meediast läbi, et üks võrgurike katkestas kogu riigivõrgu, siis see on puhas vale,” ütles ta.

RIA andmeil ei põhjustanud eilne katkestus kodanikele suuri probleeme. Sidetrass saadi parandatud kella 21.30.

Järgmise aasta lõpust alates ei tohiks enam selliseid probleeme esineda

Automatiseerimise töödega plaanib RIA jõuda lõpule järgmise aasta lõpuks, mis tähendab, et siis ei pea ühenduste ümbertõstmiseks tehnikud ega programmeerijad tööd tegema.

Küsimuse peale, kas hiinlaste ja venelaste asemel on riigivõrgu suurimaks ohuks rotid leiab Plovits, et vaenlaseks number üks on rahapuudus.

“Täna riigivõrgu poolt meid hiinlased ja venelased nii palju ei ohusta,” kinnitas ta.

Seade, mis võimaldab automaatset ümber kolimist, maksab ca 75 000 eurot. Euroopa Liidu struktuurfondi toetuse abil oleme ostmas uusi seadmeid. Aasta pärast peaks kõik need seadmed olema paigaldatud ning töötama. Parandustööde hinnanguline kulu on esialgsel hinnangul kuni 5000 eurot.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.