Uudis

Riigivõrgu töö oli oktoobris häiritud mitmel korral, küberintsidentide arv kasvas märgatavalt

Tallinnas Paldiski mnt asuvad Lääne-Tallinna Keskhaigla hooned.Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Eesti küberruumis toimuvat jälgiv ja analüüsiv riigi infosüsteemi amet (RIA) registreeris möödunud kuul 279 küberintsidenti. Juhtumite arv kasvas suuresti Emoteti pahavara leviku tõttu, mille levik pole endiselt raugenud. Lisaks kasutati Eesti ettevõtte serverit USA valijatele ähvarduskirjade saatmiseks ning finantsasutust tabas teenustõkestusrünnak.

Oktoobris oli riigivõrgu töö mitmel korral häiritud jättes kolmandiku Narva piirkonna klientidest võrguühenduseta ning põhjustades häireid ja katkestusi Lääne-Tallinna Keskhaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku ja Tallinna kainestusmaja võrkudes.

Emotetiga nakatusid erameditsiinipakkujad

Oktoobris nakatusid Emotetiga hotellidele, projekteerimisfirmale, erameditsiinipakkujale ning ka kohalikele omavalitsustele kuuluvad seadmed. Emotetiga nakatumine on ohtlik, sest pahavara võib paigaldada arvutisse uusi viiruseid, mis varastavad või krüpteerivad andmeid.

Emoteti pahavara peidetakse tavaliste .doc ja .docx failide sisse ning seda levitatakse e-kirja manustes. Viirus nakatab Windowsi operatsioonisüsteemiga seadmeid, kui kasutaja avab dokumendi ja teeb veel ühe kliki, lubades makrod.

Ingliskeelne Word küsib kasutajalt „Enable Editing“ ja „Enable Content“, eestikeelne  „Luba redigeerimine“ ja „Luba sisu“. Klikkides lubamise nupule, nakatub arvuti Emoteti pahavaraga, kusjuures seadme kasutaja nakatumist ei märka.

Septembris teatas RIA, et Eesti finantsasutusi tabas teenustõkestusrünnak. Oktoobri alguses toimus veel üks säärane rünnak Eestis tegutseva finantsasutuse vastu, selle tulemusena olid osad asutuse teenustest häiritud.

Selliseid näidisrünnakuid korraldatakse, et hirmutada ettevõtteid ning nõuda neilt raha. Mitmel juhul on kurjategijad üritanud jäljendada suuri küberkurjategijate rühmitusi, et jätta endast tõsisem ja ohtlikum mulje.

Õngitsuslehtede hulk tõusis aasta kõrgeimale tasemel. Õngitsetakse nii kontoandmeid, kui ka petetakse välja raha.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.