Uudis

Riik andis rohelise tule: peagi saab mobiil-ID kohe näotuvastusega aktiveerida

Näotuvastuse katesetamine Elisa esinduses. Foto: Elisa

Siseministeerium andis rohelise tule plaanile, millega antaks mobiil-ID inimesele nii, et tema identiteeti kontrollitakse täiendavalt näotuvastustehnoloogiaga. Sellega jääks ära praegune lisasamm, millega mobiil-ID tuleb aktiveerida eraldi ID-kaardiga.

Kogu reform sai alguse ID-kaardi kriisiga, mil taibati, et kui ID-kaardid Eestis mingil põhjusel ei ole kasutatavad, ei ole võimalik inimestele välja anda ka alternatiivset lahendust mobiil-ID-d.

Mobiilioperaatorid ja riigiasutused asusid otsima võimalikku väljapääsuteed, millega alustati esimese operaatorina Elisas näotuvastusega isikukinnitamise pilootprogrammi.

Esinduses võrreldakse inimese nägu riigi andmebaasis olevaga

Skeem, mis käivitus Elisa esindustes eelmise aasta augustis, toimib nii: mobiil-ID taotlev inimene esitab oma isikut tõendava dokumendi, täidab taotluse ja saab operaatorilt vastava SIM-kaardi.

Kui ta on nõus näotuvastusega, pildistatakse sama protsessi käigus tema nägu ja võrreldakse seda fotoga, mis on temast isikut tõendavate dokumentide andmekogus.

Sellise näotuvastuse veamäär on palju väiksem kui seda teeks inimene. Üldiste hinnangute kohaselt võib inimene teise inimese nägu fotoga võrreldes anda valepositiivse hinnangu 10-20% veamääraga.

Veamäär alla 0,5%

Mullu augustist detsembrini Elisas pilootprogrammis osalenud 2000 inimese puhul andis tarkvara valepositiivse tulemuse vähem kui 0,5% juhtudel.

On võimalik ka, et tarkvara annab valenegatiivse: inimene on tõesti see, kellena ta end esitab, kuid tarkvara ei tunne teda ära. See ei kujuta aga otseselt mobiil-ID puhul turvariski, vaid ajutist ebamugavust taotlejale, kuna sellisel juhul peab ta siiski mobiil-ID aktiveerima ID-kaartidega.

Määrus läks kooskõlastamisele

Kuna Elisa pilootprogramm oli siseministeeriumi jaoks rahuldavate tulemustega, otsutati plaaniga edasi minna. Määruse “Dokumendi taotleja isiku tuvastamise ja isikusamasuse kontrollimise kord” muudatustega seatakse konkreetsed nõuded juhuks, kui mobiilioperaator kasutab isikutuvastamisel infotehnoloogilist lahendust. Siseministeerium saatis määruse kooskõlastusringile.

“Partneritele kooskõlastamiseks saadetud määruse muudatusega astume sammu lähemale sellele, et mobiil-ID saamine ja kasutamine ei sõltuks ainult ID-kaardi elektrooniliste funktsioonide olemasolust,” rääkis siseminister Katri Raik. “Seda, kui oluline on alternatiivide olemasolu, näitas meile selgelt 2017. aasta augustis teatavaks saanud ID-kaardi turvarisk. Toonane kriis sai lahendatud, kuid peame igal juhul andma endast parima, et ka tulevasi riske e-riigi toimimisel maandada. Seega töö selle nimel, et oleks tagatud kaks teineteisest sõltumatut isikutuvastamise ja allkirjastamise vahendit, peab jätkuma,” lisas minister.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.