Uudis

Riik ei ole muu emakeelega kodanikke unustanud, kaks SMSi on veel tulemas

Eriolukorra SMS.Foto: Geenius Meedia

Valitsuse korraldusel saadeti täna välja SMS sõnumid kõigi sideoperaatorite klientidele ning ka e-kirjad riigiportaali eesti.ee kaudu. Saadetud sõnum oli vaid eesti keeles, kuid statistikaameti andmeil on ligikaudu 30% Eestis elavatest inimestest muulased, kelle emakeeleks ei ole eesti keel.

Valitsuse kriisikomisjon on sellega arvestanud ning lähiajal saadetakse analoogsed SMS sõnumid välja ka vene ja inglise keeles. Põhjus, miks esialgne sõnum oli vaid riigikeeles on seotud SMSi tähemärkide arvu piiranguga.

“Kõik Eesti inimesed saavad kolm SMSi, sest ühte sõnumisse poleks olnud võimalik mahutada kolmes keeles teksti. Prioriteetne oli riigikeelne teavitus välja saada, kuna sellise hulga SMSide kohale toimetamine võtab aega,” öeldi Geeniusele riigikantselei kommunikatsioonikeskusest.

Täna saadetud sõnumis tuletati meelde, et alates tänasest tohib avalikus kohas viibida üksi või kahekesi, teistest peab olema kahe meetri kaugusel. Lisaks oli sõnumis üleskutse kodus püsimiseks ja kontakti vältimiseks.

Kui eriolukorra ajal tuleb veel korraldusi, siis iga korralduse puhul kaalutakse eraldi, kas sellest peaks tegema teavituse SMSide kaudu või mitte.

“SMS on väga erakorraline teavituskanal, mistõttu püüame hoida seda ainult kõige olulisemate sõnumite edastamiseks, et teavitada inimesi otsustest, mis nende igapäevaelu väga suures osas mõjutavad. Liikumispiirangud selleks kahtlemata on. Seega kaalume alati väga tõsiselt SMSide saatmist kogu elanikkonnale. Seetõttu ei ole valitsusel plaanis igast uuest otsusest hakata elanikkonda SMSI teel teavitama, vaid me hindame iga kord selle saatmise vajalikkust operatiivselt vastavalt hetkeolukorrale,” täpsustati riigikantseleist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.