Uudis

Riik teenis Eesti ettevõtete andmete müümise eest spämmeritele miljoneid

Foto: Mihkel Maripuu, PM/Scanpix Baltics

Ettevõtte meiliaadressile reklaamkirjade ehk spämmi saatmine on Eestis legaalne tegevus ja andmed, kuhu reklaami saata, pärinevad enamasti riigi hallatavast registrist.  Selliste andmete müügist teenis registrite ja infosüsteemide keskus 2016. aastal 2 105 613 eurot.

Selle summa sees on siiski ka nende andmete müügist teenitud tulu, mis ei ole soetatud selleks, et levitada reklaamkirju.

Justiitsministeeriumi kohturegistrite talituse nõunik Berit Loog ütles Geeniusele, et äriühingute e-posti aadress kuulub üldandmete komplekti, mis tähendab, et andmeid müüakse komplektina.

Seetõttu ei ole võimalik öelda, mitu korda on andmekomplekti tellitud eesmärgiga koostada andmebaas, mille kaudu e-posti kaudu reklaami levitada.

“Samal põhjusel ei ole võimalik välja tuua ka ainult e-posti aadresside müügiga teenitud tulu,” lisas ta.

Äriregistri hinnad. Samuti on võimalik saada lepinguliseks kliendiks.

Seaduse kohasel on äriregistri kanded avalikud ning igaühel on õigus tutvuda registrikaardi ja äritoimikuga ning saada registrikaardist ja äritoimikus olevast dokumendist ärakirju.

Kõik on legaalne, kuni kirjadest on võimalik loobuda

See tähendab, et ettevõtetele võib saata julgelt reklaamkirju, kuni on täidetud mõned seadusest tulenevad nõuded.

Isik, kelle nimel vastav teave edastatakse, peab olema tuvastatav ning iga saadetav sõnum peab sisaldama viidet, juhendit või teavet selle kohta, kuidas reklaamteate saaja saab sellise sisuga teated edaspidi keelata. Lisaks peab reklaamteade olema selgelt tuvastatav reklaamteadaandena.

Juhul kui adressaat on keelanud oma kontaktandmete kasutamise, ei tohi otseturustaja sinna enam reklaamteateid edastada.

Kui seda keeldu rikutakse, on õigus pöörduda kaebusega andmekaitse inspektsiooni poole.

Osa tulust jääb ilmselt saamata

Kuigi riik teenib miljoneid, siis võiks ilmselt reaalsuses see summa aga veelgi suurem olla. Internetist leiab ka firmasid, kes pakuvad ettevõtete andmeid müügiks, mis on suure tõenäosusega koostatud sama või sarnaste registrite põhjal.

Sellestnäiteks olevast firmast, mis on üks paljudest, saab 3198 euro eest saab osta 364 400 Eesti, Läti ja Leedu ettevõtte andmed.

“Need on lihtsalt äriregistri andmed, aga mugavamalt ja sorteeritult esitatud,” ütles ettevõtte teenuseid kasutanud Eestis tegutseva ettevõtte anonüümseks jääda soovinud juht.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.