Riik hakkab kontrollima sidevõrkudes kasutatavaid seadmeid

Foto: Shutterstock

Riigikogu võttis täna vastu elektroonilise side seaduse muudatuse, millega võimaldatakse valitsusel kehtestada sidevõrkudes kasutatava tehnoloogia kohta teavitamise kohustus, et tagada sidevõrkude kõrge turvalisuse tase.

Seadusest tulenevalt saab valitsus kehtestada määruse, millega seoses peavad sideettevõtted enne uute sidevõrkude loomist kooskõlastama kasutatavad seadmed tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametiga. Eelviidatud amet langetab omakorda otsuse tulenevalt riigi infosüsteemi ametilt, kaitsepolitseilt ning välisluureametilt ja valitsuse küberjulgeoleku nõukogult saadud informatsiooni põhjal.

Elisa peab Huawei seadmete kasutamise riigiga kooskõlastama

Elektroonilise side seaduse muutmise seaduse (138 SE) võeti täna riigikogus vastu 83 poolthäälega, vastuhääli oli neli. Vastuhääle andsid Andrei Korobeinik (KE), Oudekki Loone (KE), Erki Savisaar (KE) ja Valdo Randpere (REF).

Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et võrkude kvaliteedi kindlustamiseks, küberrünnakute mõju minimeerimiseks ja poliitiliste manipulatsioonide vältimiseks tuleb tagada, et sidevõrkude rajamine ning nende vahendusel sideteenuste osutamine toimuks turvalise tehnoloogia abil ning usaldusväärsete partneritega.

Seaduses sätestatakse, et valitsus võib riigi julgeoleku tagamiseks oma määrusega kehtestada sideettevõtjale kohustuse teavitada sidevõrgus kasutatavast riist- ja tarkvarast ning taotleda sidevõrgu riist- ja tarkvara kasutamiseks luba.

Seaduse muutmise kohta on Huawei saatnud valitsusele ja riigile üldisemalt mitmeid kirju, milles on toonud välja mitmeid seisukohti, miks ei ole nad sellise muudatusega päri. Huawei on öelnud, et nende hinnangul on tegu kahjuliku ülereguleerimisega, millel võivad olla olulised negatiivsed tagajärjed telekomiturul, muu hulgas tagajärjed, mis on seotud toimimise järjepidevusega, õigusliku raamistiku ja majanduslikke tagajärgedega, mille lõpptulemusena lakkaks Eesti telekomiturul toimimast.

Muudatuse kohaselt peavad Eestis otsuse, millise tootja seadmeid tohib 5G-võrkudes kasutada, langetama riigi infosüsteemi amet (RIA), välisluureamet ja kaitsepolitseiamet (KAPO), millest esimene on öelnud, et riigivõrkudes ei tasu Huawei seadmeid kasutada.

Riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk on öelnud, et kui kooskõlastamise käigus välistab RIA, välisluureamet või KAPO operaatoril mõne konkreetse tootja või seadme kasutamise siis seda otsust peab järgmina.

Kui TTJA ei anna kooskõlastust, siis peab see olema küll põhjendatud, kuid kuna riskihinnangud ei ole avalikud, siis ei ütle suure tõenäosusega ükski osapool avalikult välja, et Eestis ei ole 5G-võrkude osas Huawei seadmete kasutamine lubatud.

Eestis kasutab sidevõrkudes Huawei seadmeid vaid Elisa ning operaator on korduvalt öelnud, et ehitavad 5G-võrgu samuti Huawei seadmetel üles. Riigikogu otsusest tulenevalt saadab MKM sidevõrkude turvalisuse määruse uuesti avalikule konsultatsioonile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.