Uudis

Riik hakkab võimaliku ID-kriisi jaoks kirjutama viimsepäeva protokolli

Kui kontrollitava dokumendiga on mingi probleem, näeb politseinik seda kohe oma arvutist ja väga suurelt.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on kokku panemas töörühma, mille ülesandeks saab kirjutada “viimsepäeva protokoll” ehk määrus, kus on selgelt kirjas, kui kaua tohivad näiteks ID-kaardi või digiallkirjastamise teenused maas olla ning kuidas ja mis järjekorras need tuleb taastada.

Ministeeriumi kriisireguleerimise osakonna juhataja Elari Kasemets sõnas Geeniusele, et vastavalt eelmisel aastal jõustunud uuele hädaolukorra seadusele on üheks elutähtsaks teenuseks nüüd ka elektrooniline isikutuvastamine ja digitaalne allkirjastamine. Teenust korraldavaks asutuseks on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Vastavalt seadusele peab ministeerium kehtestama elutähtsale teenusele toimepidevuse nõuded, millega sätestatakse näiteks teenuse kirjeldus, teenuse lubatud katkestuse aeg ja nõuded katkestuste ennetamiseks, samuti teenuse taastamise prioriteedid, nõuded teenuse tasemele ja see, millal on tegemist teenuse katkestusest põhjustatud hädaolukorraga.

Seega pannakse kirja näiteks see, kuidas reguleeritakse teenuse katkestamise lubatud aja pikkust. Samuti sätestatakse näiteks see, millised peavad olema prioriteedid või tegevuste järjekord katkenud teenuse taaselustamisel.

Täpseid detaile on vara jagada

Kuna aga määrus on alles loomisel, siis liialt konkreetseid näiteid ministeerium jagada ei saanud.

“Eesmärk on koostada määrus, mis oleks võimalikult praktiline ja hästi rakendatav,” lausus Kasemets. “Töörühmas ongi plaanis analüüsida, mis peaks olema määruse sisu ja konkreetsed nõuded toimepidevusele.”

Määruse valmimist plaanitakse aasta lõpuks.

Ministeerium kaasab töögruppi ka näiteks riigi infosüsteemide ameti, politsei- ja piirivalveameti ja SK ID Solutions töötajad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.