Uudis

Riik annab “viimase miili” ehitamiseks 20 miljonit eurot, huvi tunneb isegi Elektrilevi

Foto: Scapix/PM/Sander Ilvest

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium korraldab maapiirkondadesse kiire internetiühenduse ehk viimase miili rajamistoetuse jagamiseks avaliku konkursi. Selle rahasüsti ootuses on valminud ka näiteks DigiMaa ja selle sarnased projektid, avaliku konkursi vastu on hakanud huvi tundma aga ka suurfirmad nagu Telia ja Elektrilevi.

Maakondade asemel üleriigiline konkurss

“Valitsus on järgmiseks kaheks aastaks eraldanud riigieelarvest 20 miljonit eurot, et viia kiire internet kodudesse ka maapiirkondades. Alates eelmise aasta sügisest on mitmed maakonnad tegelenud kiire internetiühenduse soovijate kaardistamisega, mis on äratanud huvi ka teenusepakkujates, ning selleks, et toetuse ulatus oleks võimalikult suur ning võimalikult paljud inimesi saaksid vajaliku ligipääsu internetiühendusele, oleme otsustanud korraldada üle-eestilise konkursi rajamistoetuse jagamiseks,” ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Ta selgitas, et järgmise aasta alguses valmiv toetusmeede toetab eesmärki katta järgmise viie-seitsme aastaga terve Eesti kiire internetiga.

Varasemalt on Euroopa Liidu rahastusega toetatud internetivõrgu loomist asulatesse ja küladesse, kuid nendest vahendustest ei olnud lubatud finantseerida kaablite viimist kodudeni. Riigieelarvest rahastatav viimase miili projekt katab seni puudu jäänud ühendused maakondlikest keskustest elupaikadeni, kus praegu ei ole internetikasutamise võimalust või see ei ole piisava võimekusega.

Üksikute omavalitsuste toetamise asemel viiakse toetuskeem läbi vastavalt Euroopa Komisjoni grupierandi reeglitele ehk see on kõigile turuosalistele avatud ja selle eesmärk on toetada avatud võrgu ehitamist, mida saavad kasutada kõik operaatorid. Üleriigilise avatud toetusmeetme eeliseks on see, et selleks ei ole vaja Euroopa Komisjonilt riigiabi luba küsida, mis võtab orienteeruvalt aasta, ja investeeringutega on võimalik alustada seetõttu varem.

“Avaliku konkursi korraldamisega säästame riigieelarvest arvestatava summa. Esialgse plaani järgi- toetades üksikuid omavalitsusi- oleksime pidanud investeerima hinnanguliselt mitu korda rohkem. Soovin selle teema viia lähimal ajal valitsusse arutamiseks,” lisas Palo.

Uue meetme kasuks aitas otsustada ka ettevõtete suurem huvi interneti taristusse investeerimise vastu. Telia plaanib suurendada investeeringuid valguskaablite paigaldamisse ning Elektrilevi kavatseb laiendada oma tegevust lisaks elektrivõrgule ka lairiba pakkumisega.

“Maakondade ja kogukondade esindajad on juba teinud ära väga suure töö, seda nii ühenduse soovijate kaardistamisel kui ka teavituse osas. Huvi ja inimeste valmisolek kiire internetiühenduse saamiseks on täna suurem kui varem. Konkursi võitja peab jätkama piirkondlike meeskondadega koostööd ning rajama ühendused võimalusel ka vastavalt kaardistustele,” sõnas Palo.

Muudetud 10:00: algupärases artiklis oli Elektrilevi asemel ekslikult mainitud Eleringi.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.