Uudis

Riik jätab ligi 200 000 inimest e-valimistel hätta, tuleme neile koos appi ja tõlgime valimisrakenduse ära!

Kuigi täna alanud kohalike omavalitsuste valimisel saavad hääletada ka Eestis elavad välismaalased, näiteks nii inglise- kui venekeelsed inimesed, on e-valimiste rakendus ainult eestikeelne ning riigil pole ka mingit kavatsust seda teistesse keeltesse tõlkida. Geenius palub lugejatel koos ligi 200 000 inimesele appi, tõlgime rakenduse koos ära.

Kohalike omavalitsuste volikogude eel- ja e-hääletamisel saab osaleda 182 841 mittekodanikku, seejuures neist 28 987 pärit Euroopa Liidu liikmesriikidest. Kuigi paljud Eesti e-teenused, näiteks eesti.ee, on kasutatavad ka inglise keeles, ei ole e-hääletamise rakendus inglise keelde tõlgitud.

Valimisteenistuse juht Priit Vinkel ütles kommentaaris Geeniusele, et valimised toimuvad ainult riigikeeles.

“Valimised, nii nagu ka valimisjaoskonnas, on eesti keeles,” lausus Vinkel. “Meil on hästi palju infomaterjali vene ja inglise keeles. Valijarakendus ise on eesti keeles. See on nii olnud juba üheksandat korda.”

Geenius kutsub lugejad appi

Selleks, et riik ei peaks rakenduse tõlketekstide tellimise peale maksumaksja raha kulutama, otsustas Geeniuse toimetus oma õla alla panna. Täpsemalt öeldes võib iga abiline anda oma panuse ja aidata rakenduse tekste tõlkida teistesse keeltesse. Aitame esimesena leida inglisekeelsed vasted, aga aidata võib ka vene, saksa, hispaania, itaalia, hiina, seto ja muude keeltega.

Tabelis on kirjas eestikeelsed tekstid, mille me ise hääletusrakendusest leidsime, aga hetkel on näiteks ka eestikeelsest veerust puudu ID-kaardiga seotud teated. Kel võimalik, palume need lisada. Kõigisse keeltesse tõlkimine pole otseselt eesmärk. Kui me saaks inglise keelegi tehtud, oleks see siin elavatele hääleõiguslikele välismaalastele suur samm edasi.

Muide, infoks valimiskomisjonile, failis oleva mõnekümne fraasi tõlkimine eesti keelest inglise keelde võttis meie toimetuses paaril inimesel aega umbes veerand tundi.

Vaata TÕLKEFAILI siit ja aita kaasa.

Ronald Liive panustas artikli valmimisse.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.