Riik hakkab mobiiltelefonide asukohaandmetega analüüsima koroonaviiruse levikut

Tallinna sadama D-terminal.Foto: Shutterstock

Artikli sõnastus täpsustatud 24. märtsil kell 15.29

Valitsuse kriisikomisjoni korraldusest lähtuvalt soovib statistikaamet (SA) koostada liikuvusanalüüsi koroonaviiruse leviku tõkestamiseks. Selleks kasutatakse sideoperaatoritelt saadud mobiiltelefonide asukohaandmeid. Andmeanalüüsiga plaanitakse alustada sel nädalal.

SA soovib operaatoritelt saadud andmetega analüüsida, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist, kas kriisipiirkondadest tagasipöördunud inimesed on paiksed ja milline on koroonaviiruse levik edasine mudel Eestis.

Samuti soovitakse analüüsida riskirühma liikumist.

Kriisikomisjon peab analüüsi vajalikuks

Eelmisel reedel saatis statistikaamet sideoperaatoritele kirja, milles väljendas amet soovi saada Tele2, Elisalt ja Telialt anonüümseid andmeid klientide mobiiltelefonide liikumisest. Operaatorid ei vastanud ameti esialgse soovi peale vaid palus katuseorganisatsiooni Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu (ITL) kaudu saada soovile õiguslik hinnang andmekaitse inspektsioonilt.

Inspektsioon leidis, kui statistikaamet kogub andmeid isikustamata kujul ning kasutab neid vaid konkreetse kõnealuse uuringu läbiviimiseks on analüüsi valmimine lähtuvalt kujunenud olukorrast ja kaalukast avalikust huvist sideoperaatorite endi otsustada, kas nad annavad andmed ametile või mitte. Kui nad teevad seda, peab olema tagatud andmetöötluse riskipõhine lähenemine, kasutamise eesmärgipärasus ja asjakohasus.

SA tahab operaatoritelt kogutud andmete kaudu analüüsida, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist, kas kriisipiirkondadest tagasipöördunud inimesed on paiksed ja milline on koroonaviiruse levik edasine mudel Eestis.

Soovitakse analüüsida riskirühma liikumist

Andmeid kogutakse kolmelt Eesti mobiilsideoperaatorilt Telia, Elisa ja Tele2 ning konkreetsemalt analüüsitakse telefoni asukohta ajas ja ruumis. Lisaks analüüsitakse ka Eestist väljuva ja siseneva rändlusteenuse andmeid ehk turistide liikumist Eesti siseselt. Välisriikidest pärinevate seadmete puhul koostatakse erinevatest riikidest pärit turistide kohta nimekiri.

Kasutajate kohta soovib SA saada infot ka selle kohta, kas klient kuulub riskirühma või mitte. Riskirühmaks peab amet kõiki, kelle vanus on üle 59 aasta. Kuigi amet on toonud välja väga detailselt, mida nad soovivad analüüsida ei ole veel täna selge, kas operaatorid neile ka kõik küsitud info väljastavad ning analüüs sellises mahus valmib. 

Andmed edastatakse anonüümsel kujul ehk statistikaamet ei näe konkreetsete klientide nimesid ja ei saa reaalajas jälgida, kus mõni koroonaviirusesse nakatunu telefon asub. Analüüs ei tähenda seda, et amet saaks nakatunutele hakata saatma teavitusi, kui nad lahkuvad oma kodust.

Koostatavat andmeanalüüsi aitab visualiseerida Tartu ülikoolist alguse saanud ettevõte Positium, mis on varasemalt teinud aastaid koostööd Eesti Pangaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.