Uudis

Riik korraldab perearstidele 300 000 euro eest küberturbe töötoad

Mitmed Eesti perearstikeskused on lunavaraga pihta saanud. Pilt on illustreeriv.Foto Urmas Luik/Scanpix

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil (MKM) on plaan peaaegu kõigile Eesti perearstidele pakkuda küberturvalisuse alaseid töötubasid. Kuna töötubade korraldamiseks kuulutab MKM septembris välja riigihanke, ei soostu ministeerium sellest väga detailselt veel rääkima.

Ilmselt on töötubade korraldamise põhjuseks soov ära hoida olukordi, kus perearstide arvutid on kurjategijate poolt lunavaraga nakatatud. Just selliseid olukordi on viimastel aastatel Eestis korduvalt juhtunud.

Töötubasid pidi esmalt korraldama RIA

Täpselt neid samu töötubasid, millest käesolev artikkel räägib, pidi esialgu korraldama riigi infosüsteemi amet (RIA), kuid 13. juunil toimunud RIA ja MKMi vahelises kirjavahetuses andis RIA mõista, et nad seda siiski ei tee.

Samas kirjas palus RIA aga MKMilt 17 941,20 euro võrra raha juurde rahvusvahelise konverentsi korraldamiseks, mille suurendamisega oli MKMi ametnik nõus.

RIA pressiesindaja Helen Uldrichi sõnul plaaniti kahe aasta jooksul korraldada vähemalt 25 töötuba ning selle eesmärk oleks olnud valmistada sihtrühm ette küberturvalisuse seaduse 2022.aastal jõustuvaks regulatsiooniks, mis seab täiendavad kohustused perearstidele turvameetmete rakendamisel ning küberturvalisuse tagamisega seotud dokumentatsiooni koostamisel.

Eelarve suurenes

MKMi avalike suhete nõuniku Laura Laasteri kinnitusel on töötubadel osalemine perearstidele tasuta, neid korraldatakse kahe aasta jooksul ning esimene töötuba toimub tuleval aastal.

Kui RIA oli töötubade jaoks planeerinud kahe aasta jooksul kulutada ligikaudu 160 000 eurot, siis MKMi puhul on planeeritud eelarve kuni 300 000 eurot.

Laasteri sõnul käsitletakse perearstidele mõeldud töötubades nii küberturvalisuse teemasid kui ka IKT baasoskusi. Seni on RIA poolt perearstidele pakutud tasuta platvormi küberteadmiste arendamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.