Riik lisab digiallkirjastamise tarkvarale Smart-ID toe, soov on see lisada ka mobiiliäppidele

Digiallkirja andmine Mobiil-ID vahendusel DigiDoci tarkvarasFoto: Mihkel Maripuu/Scanpix

Tuleva aasta esimestel kuudel laseb riik välja digiallkirjastamise tarkvara DigiDoc4 uue versioon, mis saab kauaoodatud uuenduse, milles saab hakata dokumente digitaalselt allkirjastama kolmel erineval viisil.

Juba praegu kasutuses oleva ID-kaardi ja Mobiil-ID kõrvale lisandub eraettevõtte SK ID Solutions loodud Smart-ID tugi. Täpne kuupäev ei ole veel paigas, millal tuleb uuendatud DigiDoc4 tarkvara välja, kuid see peaks toimuma aasta esimestel kuudel.

Lisaks DigiDoc4 tarkvarale on riigil soov Smart-ID tugi lisada ka Androidi ja iOSi DigiDoci äppidele, kuid selle arendus on suuresti kinni rahastuses.

Smart-ID tuge tahetakse lisada ka äppidele

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) elektroonilise identiteedi osakonna juhataja Margus Armi sõnul tekkis ametil soov Smart-ID toe lisamiseks DigiDoci tarkvarasse koheselt pärast seda, kui 2018. aastal tunnustati Smart-ID kui QSCD tasemel teenust, mis on kõige kõrgem võimalik tase Euroopa Liidus.

“Järgmise aasta esimese versiooniga on Smart-ID tugi seal (DigiDoc4 tarkvaras toim.) olemas. Hetkel on ta töös meil ja planeeritud on see järgmise aasta esimesse versiooni, mis tuleb välja jaanuaris. Kui kõik läheb hästi, siis ta on seal aga kui ei lähe, siis võib natuke hilineda,” ütles ta.

Armi sõnul alustati reaalse arendusega selle aasta teises pooles, kui SK-ga oli leping allkirjastatud. Kui arvutitel kasutatava DigiDoc4 osas on kindel, et Smart-ID tugi on seal peagi olemas, siis Androidi ja iOSi osas näeb RIA vajadust ja peab seda mõistlikuks, kuid mitmetel põhjustel ei saa veel päris täpselt öelda, millal Smart-ID tugi äppidele tuleb.

Riik valmistub eSIMi tulekuks

Aastaid on räägitud ka eSIMi tulekust ehk füüsiliste SIM-kaartide kadumisest mobiiltelefonidelt. Selline tehnoloogiline areng seab aga takistusi Mobiil-ID osas, mis on sõltuv telefonis olevast SIM-kaardist.

Armi sõnul ei näe RIA ohtu, et eSIMide telefonid peaksid lähima viie aasta jooksul massiliselt turule tulema ehk otsest ohtu hetkel ei ole. Sellest hoolimata on tema sõnul riik hetkel vaatamas, kuidas ja milliselt minna Mobiil-ID-ga edasi, kui füüsilised SIM-kaardid kaovad ühel hetkel ära.

Üks võimalik otsustuskoht, mille puhul peab riik mitmete asjaolude kokkulangemise järgselt olulise otsuse langetama puudutab hiinlaste firmat Huawei.

“Kui Huaweil keelatakse Androidi operatsioonisüsteemi kasutamine ära, kuidas siis selles telefonis saab jätkuvalt DigiDoci äppi kasutada. Kui see otsus (Androidi kasutamise keelamine toim.) peaks kunagi tulema, siis peame mõtlema, kas me riigina toetame seda (DigiDoci äpi kasutamist Huawei seadmetel, mis ei kasuta Androidi tarkvara toim.) või mitte,” ütles Arm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.