Uudis

Riik paneb paika, kui pikad võivad olla elutähtsate teenuste katkestused

Sideettevõtja peab tagama teenuse taastamise oma sidevõrgu piires 8 tunni jooksul, kui katkestusest on mõjutatud üle 200 000 kasutaja.Foto: shutterstock

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem saatis kooskõlastusele määruse eelnõu, millega pannakse paika elutähtsate sideteenuste toimepidevuse nõuded, et tagada nende toimimine ja taastamise korraldus rikete või muude teenuste katkestuse korral.

Eelnõu kohaselt peab sideettevõtja planeerima, ehitama ja hooldama oma sidevõrku nii, et teenus oleks võrku häiriva teguri korral minimaalselt häiritud. Sideteenuse katkestuse lubatud aeg sõltub sellest, kui palju lõppkasutajaid on katkestusest mõjutatud. Näiteks peab sideettevõtja tagama teenuse taastamise oma sidevõrgu piires 8 tunni jooksul, kui katkestusest on mõjutatud üle 200 000 kasutaja ja 24 tunni jooksul kui rikkest on mõjutatud 1000 kuni 30 000 lõppkasutajat.

Määruses sõnastatakse side elutähtsa teenuse kirjeldus, nõuded teenuse tasemele ning valmisolekule osutada teenust ka teiste elutähtsate teenuste katkestuse korral ja hädaolukorras, nõuded teenuse katkestuse ennetamiseks, katkestuseks lubatud aeg ja taastamise korraldus ning tingimused, mille korral on tegemist teenuse katkestusest põhjustatud hädaolukorraga.

Elutähtsa teenusega on tegemist juhul, kui ühe sideettevõtja osutatavat telefoniteenust, mobiiltelefoniteenust või andmesideteenust tarbib vähemalt 10 000 lõppkasutajat.

Elutähtsa teenuse katkestuse korral, näiteks elektriga ja vedelkütusega varustamise katkestuse korral peab sideettevõtja tagama sideteenuse toimimise vastavalt oma toimepidevuse riskianalüüsile ning -plaanile. Ka elektrikatkestuse korral sõltub sideteenuse katkestuse lubatud aeg mõjutatud lõppkasutajate hulgast.

Näiteks tuleb sideettevõtjal sideteenuse toimepidevuse tagamiseks kindlustada autonoomne elektritoide oma sidevõrgu piires vähemalt 24 tunniks sidevõrgu osale, mille toimepidevusest sõltub sideteenuse kättesaadavus enam kui 200 000 lõppkasutajale ja vähemalt 6 tunniks sidevõrgu osale, mille toimepidevusest sõltub telefoniteenuse või andmesideteenuse, välja arvatud mobiilse andmesideteenuse, kättesaadavus 200 kuni 30 000 lõppkasutajale.

Eelnõu on ette valmistatud viimase aasta jooksul koostöös ja läbirääkimistes ettevõtjatega. Määrus jõustub üldises korras, välja arvatud nõuded sidevõrgu vastupidavusele elektrikatkestuse korral, mis hakkavad kehtima 1. jaanuaril 2022.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.