Riik soovib abielu registreerimist muuta lihtsamaks

Artikli sõnastust täpsustatud 27. novembril kell 10.45.

Riik analüüsib võimalust, millega soovitakse abielu registreerimine muuta lihtsamaks. Kaalutakse varianti, et vähemalt osa abiellumise protsessist oleks digitaalselt ligipääsetavaks riigiportaali eesti.ee e-teenuse kaudu.

Tuleva aasta kevadeks valmib prototüüp, mille käigus valmib tulevikuvisioon, milline võiks abiellumine ning sellega kaasnev olla e-teenusena lahendatud.

Kuigi riigil on olemas valmidus, et soovijad saaksid hakata abielu registreerima digitaalselt, eeldab see seaduste muutmist ning seetõttu ei ole teada, kas ja millal saab digitaalselt abiellumine reaalsuseks.

Riik on muudatuse üle positiivselt häälestatud

Abielu registreerimise digitaliseerimist analüüsitakse avalike teenuste nõukogus (ATN), kuhu kuuluvad iga ministeeriumi esindajad.

Nõukogu tööd veab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) infoühiskonna teenuste arendamise osakond, mille nõunik Helena Lepp on koos kolleegidega ja lepingupartnerite PricewaterhouseCoopers ja Trinidad Wisemaniga vaaginud tänavu kevadest saadik küsimuse üle, kas ja kuidas saab abielu registreerimist digitaalseks teha.

ATN ei tööta vaid abielu kallal vaid kokku on lähemalt uuritud 15 elusündmust ning neid ka analüüsitud. Teatud sündmuste puhul, nagu näiteks lapse sünd, on juba valminud detailne analüüs ja prototüüp.

Kuvatõmmis lapse saamise sündmuse prototüübist.Foto: Kuvatõmmis

Lepa kinnitusel on projekti kaasatud kõik osapooled, kes on abiellumise elusündmusega seotud ning ministeeriumites, mis on abiellumisega enim seotud on valmidus olemas, et seda senisest digitaalsemaks muuta. Seda, kas tulevikus piisab abiellumiseks vaid kahe inimese digiallkirjast riigiportaalis ei oska Lepp veel öelda kuna see selgub analüüsi järgselt.

Lisaks vajab see ka suure tõenäosusega perekonnaseisutoimingute seaduse muutmist, mis hetkel ütleb, et abiellumiseks ja lahutamiseks peab füüsiliselt kohale ilmuma ning andma paberile füüsilise allkirja.

Lisaks abiellumisele analüüsitakse ka paljusid teisi sündmusi, mis abiellumisega kaasnevad. Näiteks vaadatakse üle dokumentide vahetamise osa ja varasuhted ning prototüübis tehakse konkreetsed ettepanekud, milline võiks abiellumine e-teenusena välja näha. Lahutust ei lisata analüüsi ega prototüüpi vaid selle osas valmib hetkeolukorra kaardistus

Abiellumise digitaliseerimise osas korraldatakse ka töötuba, mille raames tehakse kasutajate uuringud.

Lapse saamise elusündmuse prototüüp on väga detailne

Kuvatõmmis lapse saamise sündmuse prototüübist.Foto: Kuvatõmmis

MKMil on juba valminud detailne analüüs ja prototüüp lapse sünni kohta ning sellega kaasneva osas. Prototüübis on lapse saamisele lähenetud loogiliste etappidena, mille esimeseks osaks on lapse saamise planeerimine.

Prototüübi järgi koondab riik ühte kokku kõik lapseootust puudutavad küsimused ja olulise info rasedusnõustamise, ämmaemanda valiku, rasedate sportimisvõimaluste, kuid ka kaalutõusu kalkulaatori.

Enne lapse sündi saaks planeerida ka hüvitisi ja puhkusi. Sotsiaalkindlustusameti ja teiste asjakohaste ametite e-teenused annaksid kiire ja informatiivse ülevaate kõigist hüvitistest ja toetustest, mida omavalitsus ja riik lapse sünni puhul pakuvad.

Puhkuste planeerimisel on visuaalselt eristatav kõik erinevad puhkuse liigid, mis on lapse saamisega seotud ning tulevane ema ja isa saavad vanemapuhkuse perioodi vastavalt oma äranägemisele väga lihtsasti muuta.

Kuvatõmmis lapse saamise sündmuse prototüübist.Foto: Kuvatõmmis

Kuigi lapsele saab ka juba praegu riigiportaali vahendusel nime panna ning sünniga kaasnevaid toetusi riigilt taotleda ei tähenda see Lepa sõnul, et praegu valminud prototüüp oleks lihtsasti ning kiiresti riigiportaalis või sotsiaalkindlustusameti e-teenuses rakendatav, kuid sinna poole liigutakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.