Uudis

Riik tahab e-teenuste vahel liikumist mugavamaks teha

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektori asetäitja Margus Arm.Foto: Hans Lõugas

Riik on loomas tehnilist analüüsi süsteemile, mis võimaldaks tulevikus riiklike e-teenuste vahel liikuda ilma, et igasse e-teenusesse peaks eraldi sisselogima.

Uudne lahendus kaotaks vähemalt osaliselt ära ka probleemi, mis on tekkinud riigiportaaliga eesti.ee, millest on viimastel aastatel saanud pelgalt erinevate riiklike e-teenuste lingikogu.

Uuenduse järgselt piisaks vaid sellest, kui kodanik logib end riigiportaali ID-kaardi või Mobiil-ID abil sisse ning kui soovib sealt liikuda edasi näiteks maanteeameti e-teenindusse oleks ta juba automaatselt sisselogitud.

Soov on olemas, kuid nüüd uuritakse tehnilist poolt

Riigi infosüsteemi amet (RIA) alustas analüüsiga, mille tulem peaks selguma aasta lõpuks. Analüüsis uuritakse, kas ja kuidas saab riiklikku autentimisteenust TARA tehniliselt täiendada võimalusega, et erinevate riiklike e-teenuste vahel saaks liikuda ilma, et kodanik peaks end korduvalt autentima.

Soov ja vajadus sellise lahenduse järele tuleneb RIA peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Margus Armi sõnul sellest, et amet küsis teistelt riigiasutustelt, kas nad oleksid sellisest võimalusest huvitatud. Kuna vastus oli jaatav otsustas RIA teemaga jätkata.

Tehnilises analüüsis uuritakse, kuidas on võimalik sessioonihaldus anda ühelt riiklikult e-teenuselt teisele turvaliselt edasi.

“Kodanik ei pea topelt autentimist tegema, kui ta käib mitmes erinevas riiklikus e-teenuses või näiteks eesti.ee-st tahab kuskile edasi minna,” ütles Arm.

Armi sõnul on üheks unistuseks olnud neil ka see, et TARA kaudu pääseks ka internetipankadesse.

Kirjeldatud lahendus omaks mõju ka riigiportaalile, mis on pelgalt lingikogu erinevatest riiklikest e-teenustest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.