Uudis

Riik tahab ettevõtjatele uut portaali luua

EttevõtjaportaalFoto: Geenius Meedia

Riik on võtnud eesmärgiks luua teekaart ja visioon uuest võimalikust ettevõtjatele suunatud portaalist.

Uue portaali idee seisneb selles, et see koondaks endas kõiki ettevõtjatele vajalikke riigi ja omavalitsuste e-teenuseid, oleks proaktiivne ning sinna saaks juurde liidestada ka eraettevõtete pakutavaid teenuseid.

Portaali koondatakse kõik senised e-teenused

Uue portaali kallal töötab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ning projektijuhiks on Helen Avarlaid, kelle sõnul kujutab ettevõtja kontaktpunktiks nimetatav veebileht endas digiväravat, mis võimaldab kodanikele ja ettevõtjatele suunatud teenuseid pakkuda sündmuspõhiselt, proaktiivselt ja vajaduspõhiselt, kasutades selleks uusi tehnoloogiaid ja tehisintellekti võimalusi.

“Ettevõtjate veebipõhise kontaktpunktiga tahame ettevõtjatega suhtlemisel arendada “riik kui platvorm” lähenemist avalike e-teenuste pakkumisel. Digivärav on ettevõtjale suunatud riigi ja kohaliku omavalitsuse e-teenused koondav ja uudseid lahendusi pakkuv ühtne keskkond ning pakub teenuseid (nt ettevõtte asutamine, müümine, ühinemine, pankrot ja kustutamine) sündmuspõhiselt nii riigi sees kui ka piiriüleselt,” ütles ta.

Praegu saab nimetatud teenuseid enamjaolt kasutada läbi ettevõtjaportaali. Avarlaid tõi välja, et uus portaal ei oleks nii-öelda kooslus või segu senistest lahendustest vaid uus lahendus koondaks endas kõiki seniseid võimalusi.

“Digivärav võimaldab ettevõtjal omada selget ülevaadet tema õigustest ja kohustustest riigi ees, samuti saab riik pakkuda proaktiivsete teenuste läbi tuge ettevõtluse arendamiseks. Platvormi loomise eeldusena jääb ettevõtjale rohkem aega põhitegevusega tegelemiseks ning väheneb halduskoormus riigi ees. Ettevõtja ei pea edaspidi teadma, millises veebikeskkonnas millised avalikud teenused asuvad,” lisas Avarlaid.

Ühe võimaliku variandina kaalutakse võimalust liidestada portaali e-residentidele pakutavad teenused ehk seal tekiks e-residentide jaoks virtuaalne turuplats, kust nad saavad ülevaate eraettevõtete poolt pakutavast.

Uue portaali vajadus tuleneb sellest, et hetkel on ettevõtjad olukorras, kus neilt küsitakse sama informatsiooni korduvalt ja erinevatel alustel ehk sageli ei rakendata andmete ühekordse küsimise põhimõtet.

“Riigi vaatest on probleemiks erinevate infokanalite, infosüsteemide ja teenuste paljusus, mis tähendab ka suuri püsi- ja arenduskulusid,” võttis projektijuht kokku.

Mida täpselt ja millisel kujul portaal sisaldama hakkab selgub visioonidokumendi valimise järgselt, mille jaoks on MKM hanke korraldanud.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.