Riik tuli Huawei soovile vastu ja viis olulise rakenduse nende äpipoodi

Nüüd saab ka Huawei Mate 30 peal DigiDoci rakendust mugavalt kasutada.

Riik alistus Huawei soovi ees lubades Hiina tehnikagigandi äpipoodi Androidi operatsioonisüsteemile arendatud riikliku äpi DigiDoc.

Äpp võimaldab mobiil-ID abil digiallkirjastada dokumente, kontrollida digiallkirjade kehtivust ning allkirjastatud faile mobiilis avada, salvestada ja jagada.

Riigi vastutulelikkus tähendab seda, et uute Huawei telefonide puhul, millel ei ole ligipääsu Google’i äpipoele, saavad kasutajad endiselt mugavalt laadida alla DigiDoci äppi.

Kas riik võttis USA-Hiina vahelises kaubandussõjas poole?

Eelmise aasta viimases kvartalis kohtusid riigi infosüsteemi ameti (RIA) töötajad Margus Arm ja Andrus Kaarelson Huawei esindaja Taavi Tingiga. Toona täitis Arm RIAs elektroonilise identiteedi osakonna juhataja ametikohta. Armi sõnul oli Huawei esindajal vaid üks ja konkreetne soov, saada riiklik DigiDoci äpp Huawei äpipoodi AppGallery.

Geeniusele antud intervjuus ei öelnud Arm, millest Huawei soov tulenes, kuid teadupärast on Huawei langenud USA ja Hiina vahelise kaubandussõja ohvriks, mille tulemusena ei oma Huawei uued telefonid ligipääsu Google’i rakendustele ning äpipoele Play Store.

Kuna AppGallerys on Androidi põhised äpid, siis ei pidanud riik mingeid lisaarendusi ega rahalisi väljaminekuid tegema ja sellest tulenevalt otsustas RIA Armi sõnul, et nad tulevad Huawei soovile vastu.

Tootjapõhiseid äpipoode on veel teisigi, näiteks on see olemas Samsungil Galaxy Store näol, kuid Armi kinnitusel oli Huawei esimene telefonitootja, kes on säärase sooviga nende poole pöördunud.

Kuna Huaweiga avati uks on tema sõnul tõenäoline, kui mõnel teisel tootjal on sama soov, siis tulevad nad ka neile vastu, kuid seda vaid juhul, kui sellega ei kaasne riigile finantsilisi väljaminekuid ega ei pea äpile lisaarendusi tegema.

RIA DigiDoci äpp jõudis Huawei äpipoodi 17. jaanuaril ja sellest ajast saadik on seda laetud alla sadakond korda. Vajadusel näeb RIA ka detailsemat statistikat, kuid Arm ei osanud seda intervjuu tegemise vältel välja tuua.

Äpi koodi osas kinnitab aasta algusest saadik RIA peadirektori asetäitja ametikohal olev Arm, et Google’i Play poes ning Huawei AppGallerys olevad äpid on identsed.

Pärast eelkirjeldatud kohtumise ei ole ameti pressiesindaja kinnitusel ükski RIA töötaja Huawei esindajatega kohtunud ning ükski RIA töötaja ei ole külastanud ka Huawei küberturvalisuse keskuseid. Üht sellist keskust külastas Geenius hiljuti Brüsselis.

Küsimusele, kas kui kunagi saab Eestis e-valimistel anda häält mobiiliäpi kaudu on oodata, et seegi äpp jõuab Huawei poodi ei osanud Arm vastata kuna riik ei ole veel ära otsustanud, kas hakata üldse pakkuma telefoni vahendusel e-hääle andmise võimalust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.